אודות האסופהרשימת הרגעיםאודות הסרטמידע קטלוגי

הסבר פניך לתייר

תאריך לא ידוע
  • דירוג
ללא כתוביות

יוסף באו | ארכיון הסרטים היהודי ע”ש ספילברג | נוצר כנראה בראשית שנות ה-60

אין בנמצא פרטים מלאים על הפקת סרט זה, אך נראה שהוא נוצר בראשית שנות ה-60, שכן שמו נגזר מקמפיין ממשלתי שנשא שם זה. האם היה זה סרט מוזמן או שמא נוצר על ידי יוסף באו כסרט אישי – אין לדעת. באו יצר באותה תקופה סרטי פרסומת, אך גם סרטים עם אמירה אישית.

יוסף באו היה מחלוצי האנימציה הישראלית, ואולי הראשון שצייר, ביים, אינמץ ואף בנה את המצלמה שאיתה יצר את הסרטים. ובכלל, באו היה איש יצירתי. בתיאור המקוצר עליו באתר לזכרו נכתב שהיה אנימטור, מאייר, צייר, מעצב גרפי, איש סוד, בלשן, סופר, משורר, מו”ל ולוחם חברתי. הוא נולד ב-1920 בקראקוב שבפולין. את המלחמה והמחנות הצליח לשרוד בזכות האמנות. חמש שנים שהה בגטו ובמחנות עבודה, ובאמצעות זיוף תעודות הצליח להציל כ-400 יהודים. אחרי המלחמה עלה באו ארצה ופתח סטודיו בתל־אביב. הוא יצר קריקטורות וכותרות לסרטים רבים, כתב ספרים בעברית ובפולנית, והמשיך לזייף תעודות – הפעם עבור המוסד.

באו היה גם מחלוצי האנימציה בישראל ויצר סרטי הסברה קצרים, כולם בסגנון גרפי מינימליסטי המאפיין את הסגנון האירופי של התקופה. הסרט הזה, כמו הקמפיין כולו, מציב מראה ביקורתית מול האופי ה”צברי” דרך נקודת המבט של התייר. החופשיות וה”יהיה בסדר” הישראליים מוצגים דרך נהג המונית, שמרמה את התייר. לצד זה, הקמפיין פונה אל החום והסולידריות הישראליים כשהוא מזמין את המקומיים “להסביר פנים” לתיירים. תל־אביב ויפו מציגות את האטרקציה – העבר של יפו והמודרניות של תל־אביב.

באדיבות משפחת יוסף באו.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds