שתי אצבעות מצידון

88 דקות, 1986
סוגה:
סרט עלילתי
  • דירוג
בימוי: אלי כהן
משחק: אלון אבוטבול, רוני פינקוביץ', שאול מזרחי
הפקה:אלי דורי
צילום: יחיאל נאמן
שפה: עברית
| ללא כתוביות

סרטו העלילתי הראשון באורך מלא של אלי כהן הופק על ידי יחידת ההסרטה של דובר צה”ל, ובמקור נועד לשמש סרט הסברה לצרכים פנים צבאיים. ואולם, כשהופץ באופן מסחרי זכה הסרט להצלחה אדירה. בתקופה שבה הקהל בישראל נטה להפנות עורף לקולנוע המקומי, כמעט מיליון צופים הגיעו לאולמות הקולנוע כדי לצפות בו.
במרכז העלילה עומדת פלוגה מגדוד 13 של חטיבת גולני בימי מלחמת לבנון הראשונה. צה”ל עומד לסגת לרצועת הביטחון, אך בינתיים הפלוגה הולכת ושוקעת בבוץ הלבנוני. גדי (רוני פינקוביץ’) הוא מפקד מחלקה חדש ואידיאליסט, “צפוני” מרמת־אביב שמגיע להחליף את המ”מ הקודם ונחשף למציאות המורכבת בדרום לבנון – הכניסה לכפרים והחיכוך עם האוכלוסייה האזרחית. הוא מוצא לוחמים עייפים ושחוקים ומ”פ קשוח (שאול מזרחי) החושד בכל אזרח לבנוני כמחבל פוטנציאלי.
השקפת העולם המנוגדת של השניים – הקשיחות של המ”פ מול רצונו של המ”מ לשמור על יחס אנושי – מעוררת עימותים ביניהם, ובתוך כך מציגה שתי גישות שונות ביחס לשהייה של צה”ל בלבנון. מתוך השגרה מוצגים גם סיפוריהם של שאר חיילי המחלקה, בהם אפי (בועז עופרי), שצעירה מקומית לוכדת את עינו, וג’ורג’י (אלון אבוטבול), החייל הפשוט שנתקף חרדה.
הסרט השתתף בפסטיבל קאן במסגרת התוכנית “מבט מסוים”. הכוכב הראשי, אלון אבוטבול, זכה בפרס לשחקן הטוב ביותר בפסטיבל ירושלים.
הבמאי אלי כהן חתום גם על מילות שיר הנושא של הסרט, שהפך ללהיט ענק ועם השנים נחקק כשיר המייצג את הלך הרוח של החיילים בתקופת המלחמה.

אולי יעניין אותך גם...

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds