קלרה הקדושה - הצוות הפדגוגי מבקר בביתה של קלרה

תאריך לא ידוע
  • דירוג
ללא כתוביות

ארי פולמן ואורי סיון | 1996

הסצנה שלפניכם מתקיימת בביתה של קלרה (לוסי דובינצ’יק), ילדה מכושפת ממשפחה של עולים חדשים מרוסיה. הבית מעוצב בגרוטסקיות כמעט פנטסטית, המרמזת שאין זו אלא סימולציה מוקצנת של הבית ה”רוסי” כדימוי. כמעט כל הדמויות בסרט חיות איזו גרסה מיתולוגית ומופרכת של עצמן, בלי כל קשר למציאות האובייקטיבית. כך גם השלג שמופיע מחוץ לחלונות, בדומה לנקניקים המשתלשלים מהתקרה, פוחלץ הפיל התלוי על הקיר ופרוות הדוב – או שמא הנמר? – שהאם עוטה על גופה, מהדהדים איזה זיכרון מיתי מדומיין של הבית הרוסי המושלג שהותירו מאחור.

“קלרה הקדושה” היא יצירה קולנועית הפועלת בשדה של משמעות פיזית ומטאפיזית גם יחד. סאטירה חברתית נוקבת העוסקת בחברת ההגירה הישראלית ובנוער האובד, הדור המזוין, שבניו ובנותיו מתבגרים במציאות מופקרת וחסרת גבולות, תחת צִלם של מבוגרים נלעגים ומטורללים המרוכזים בעיקר בסיפוק מאווייהם הפרטיים, עיוורים לעובדה שלא ילדים גדלים להם בבית אלא מעין שדים. במקביל, היצירה פועלת כחגיגה אוניברסלית של דמיון, מרד נעורים אמנותי שקורא תיגר לא רק על מציאות קונקרטית מסוימת אלא כנגד המציאות והמציאותי בכלל.

המפגש בין קלרה, חבריה ומשפחתה למחנך הכיתה ולמנהל בית הספר הוא תצוגת תכלית של ייצוגן המוקצן של הדמויות, מופע אבסורד כאוטי. על רקע המציאות הישראלית, בני משפחתה של קלרה נראים תלושים. הכוחות העל טבעיים שירשה מהם קלרה משמשים לא רק קו עלילה מרכזי, אלא גם כאמצעי אלגורי המקצין את העמדה האאוטסיידרית של המהגרים מארצות ברית־המועצות לשעבר. בני המשפחה הם הרבה יותר ממהגרים, הם חוצנים ממש. שפתם אינה זרה רק במובן התרבותי הצר, אלא ביחס לטבע האנושי כולו: היא נבואית, מקודדת ומיסטית, בעלת היגיון קפקאי.

המנהל והמחנך מנסים להסביר למשפחה בעזרת כלים מדעיים (חישובי הסתברות) את העובדה שלבתם יש כוחות שאינם ניתנים להסבר רציונלי. דמויות המבוגרים מגולמות כאן בהתאם לנקודת מבטם של המתבגרים: שטניות, עלובות, מגונות וקטנוניות, מלאות בפרברסיות שקופות ומשאלות לב מופרכות. אף שכל הדמויות מתנהגות כאילו הן תחת השפעה של טריפ פואטי מעיף, רק אצל קלרה ומשפחתה המיתי הוא אותנטי ומלווה בכוח של ידע קדום ואמת סגולית. “המנהל, אתה צריך ללכת. גולדה נשרפת”, חוזה קלרה בסיום הסצנה החזקה הזאת, בעוד רפליקה הזויה שלא תיתכן קולנועית או ספרותית ממנה.

באדיבות טרנספקס הפקות.

הסרט “קלרה הקדושה” זמין לצפייה באתר ארכיון הסרטים הישראלי. לצפייה בסרט לחצו כאן.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds