הדקדוק הפנימי - חלק א'

תאריך לא ידוע
  • דירוג
ללא כתוביות

ניר ברגמן, בעקבות “ספר הדקדוק הפנימי” מאת דויד גרוסמן | 2010

סצנה לירית יפהפייה המביאה לשיא את המונולוג הפנימי המפוצל של הילד אהרן (רואי אלסברג), שסובל מפגם גנטי המונע ממנו לגדול – עם אהרן, הילד הפנימי, נפש מלאה ועגולה שדווקא צומחת פרא אם כי ללא מגע עם העולם החיצון. ככל שאהרן הפנימי מוסיף לצמוח, כך הוא מתרחק מאהרן של הכאן ועכשיו, כלומר מאהרן הפיזי, בעל הגוף.

סרטו של ניר ברגמן מתקיים ברובו במתכונת הנרטיבית הקלאסית. העלילה נעה על ציר זמן ליניארי ומכוח קשר סיבתי הגיוני, כיאה לסרט תקופתי ריאליסטי המבקש לתאר את המציאות כפי שהיא נתפסת בעיני הגיבור או המספר. עם זאת, במקביל יש בו גם גיחה רבת יופי אל מבע קולנועי רב השראה ששפתו הקולנועית שייכת לסדר אחר, שפאזוליני (כבר הזכרנו?) היה מגדיר כ”קולנוע של שירה”.

מבחינה חזותית, הליריות מובעת באמצעות המעבר מהמבע הריאליסטי למבע הסוריאליסטי. השפה הסוריאליסטית, שמבקשת להתנער מכבלי ההיגיון ולקדש את המחשבה האסוציאטיבית, הדמיונית והחלומית, אוחזת בכלים הדרושים לביטוי המרחב הנפשי המופשט שאליו “נעלם” הגיבור הילדי (כמעט כמו הודיני, הקוסם הנערץ עליו) ברגעים של דיסוציאציה, רחיפה וניתוק. להיעלם מהוריו הניצולים, הפוסט־טראומתיים, המטורפים והבלתי כשירים – אמו הנרקיסיסטית קשת העורף (אורלי זילברשץ), שמתעללת בו רגשית ומנסה לסרסו כפי שכבר עשתה לאביו (יהודה אלמגור), מהגר פולני עילג, פלגמט וחדל אישים.

בסצנה שלפניכם ברגמן, כלומר אהרן, זאת אומרת גרוסמן, זונח את מבנה העלילה ואת גבולות הזמן הליניארי כדי לצאת לשיט פיוטי של חיפוש פנימי בנוסח הנסיך הקטן. הוא חותר על סירה מנייר ומבקש לגשר על התהום הפנימית הפעורה בין אהרן לאהרן וללקט מסך כל זכרונותיו גם רגעים נדירים של רווחה נפשית, תשתית חיובית שעליה אולי יצליח לבסס זהות שתאפשר לו להתחבר אל עצמו.

ה”סכנה” האמיתית לנפשו מגיעה דווקא לקראת סוף הסצנה, כשאהרן פוקח את עיניו ושב לגיהנום שהוא המציאות: “אהרן לאהרן, האם שומע? מה לעשות? מה לחפש? מה עושים? אנחנו מחפשים זכרונות. הכל שומם. אהרן, מה לעשות? צריך קודם להשאיר את מה שנשאר. את כל הזכרונות הרעים והטובים אנחנו מעבירים למוח חדש מתחת ללב. אנחנו בונים מוח חדש”.

באדיבות נורמה הפקות.

הסרט “הדקדוק הפנימי” זמין לצפייה באתר ארכיון הסרטים הישראלי. לצפייה בסרט לחצו כאן.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds