מלחמת יום כיפור, חזיתות סוריה ומצרים, 1973

28 דקות, 1973
  • דירוג
בימוי: לא ידוע
ללא כתוביות

סרטוני צבע מאת יחזקאל המאירי (1934–1989) עיתונאי וכתב צבאי מהדור הישן שכיסה אירועים בטחונים ומלחמות בשנות השישים והשבעים ככתב “ידיעות אחרונות” ו”קול ישראל.” המאירי היה גם חוקר והיסטוריון של קהילת יהודי צפת עד 1948 והקים את המוזיאון והארכיון לתולדות היישוב היהודי בעיר שמנוהל היום על ידי בנו אייל המאירי.

במלחמת יום כיפור, כמו במלחמות ואירועים בטחונים קודמים ומאוחרים, יצא המאירי לשטח מצויד במכשיר הקלטה ומצלמת סטילס וגם במצלמת ה-8 מ״מ האישית שלו. הסרטים שהופקדו על ידי בנו אייל המאירי בארכיון הסרטים הישראלי, מתעדים את מלחמת יום כיפור בחזית הסורית, וסוף מלחמת יום כיפור ותקופת הפסקת האש בסיני.

זהו סרט שני שכולל קטעים מסרטים שצולמו גם ברמה וגם בסיני. החלקים הראשון והאחרון של הסליל כוללים קטעים שצולמו ברמת הגולן והקטע המרכזי צולם כולו בחזית המצרית לאחר הפסקת האש.

כעיתונאי צבאי מנוסה הסרטים של יחזקאל המאירי דחוסים במידע: קרבות אוויר, שיירות צבאיות בדרך להיערכות מבצעית, ההרס והמוות בשדות הקרב שהותירו הקרבות המרים ברמת הגולן בכלל זה טנקים הרוסים ושרופים, וכן מטוסים במהלכים מבצעיים וקרבות אוויר. האזנה לחלק מכתבותיו של המאירי מהשטח מגלה מידע דרמטי אשר מאפשר להבין את הקונטקסט הרחב יותר של המסע של המאירי בימי המלחמה בגולן.

גם בחזית התעלה המאירי מתעד בשיטתיות את העקבות שהותירה המלחמה, ובין היתר, אספקת מזון לארמיה השלישית הנצורה, צילום מוצבי קו בר-לב כפי שנראו מהצד המצרי, הפרצות שפרצו המצרים בעזרת זרנוקי מים בסוללות העפר של קו בר לב,  משגרי טילים מצריים אשר נותרו בשטח לאחר הכבוש הישראלי והופכים לאתר עלייה ואתרי צילום של חיילי צה”ל או לחילופין, משגרי טילי הוק ישראליים שנפרשו בשטח לאחר המלחמה, וכלי רכב צבאי משוריין סורי ומצרי שננטשו בשטח. עוד מצלם המאירי סוללת טילי נ.מ. ישראלית שנפגעה, את גשר הצליחה, את האגם המר הגדול, את מראות התעלה והמובלעת המצרית, גשר הגלילים, גשר ברוך, ביצורים הרוסים על קו בר-לב, את המשטרה הצבאית עם שבויים פצועים ומכוסי עיניים, ואת הריסות סואץ. המאירי מצלם גם את חותם האדם בנוף. שובכי יונים גדולים עשויים חימר, את החיץ החקלאי שננטש ושלטים שהותקנו בשטח על ידי הצבא ומכוונים חיילי צה”ל ואורחים לאתרי המקום ובכלל זה בית כנסת שהוקם ב”אפריקה.”

לאחר המסע בסיני חוזר המאירי לאתרי קרבות ברמת הגולן, תל א-שער, תל מסחרה, ואגם בוטנהֿ. תמונת מפקדת כוחות צה”ל ברמת הגולן חותמת את אוסף הסרטונים השני של יחזקאל המאירי.

נושאים קשורים:
סוגה:
סרטים ביתיים

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds