גדוד 19, מלחמת יום כיפור, 1973

15 דקות, 1973
  • דירוג
בימוי: לא ידוע
ללא כתוביות

יצחק [צקי] פרנק, (1931-1995) מ”פ בשריון וחובב צילום לקח עמו את מסרטת ה-8 מ”מ שלו כאשר נקרא לחזית התעלה בבוקר מלחמת יום כיפור. פרנק, מראשוני חיל השריון, שירת בפלמ”ח כנער ב-1948, ובמילואים ב- 1956, 1967 ו-1973. במלחמת יום כיפור היה מ”פ בגדוד 19, חלק מחטיבה 204 תחת פיקודו של חיים עדיני ז”ל. הגדוד היה מהראשונים שגויס למילואים בבוקר יום כיפור עוד טרם פרצה המלחמה, ונשלח לתגבר את היחידות הסדירות. לאחר שספג פגיעות קשות סופח גדוד 19 לחטיבה 14, שפעלה בקו הראשון של תעלת סואץ.
ביום ראשון ה-7 באוקטובר ירד הגדוד מרפיח לכיוון איסמעיליה בטנקים ובכלי רכב וקיבל פקודה לתפוס את גשר הפירדאן ולחצות לצידה המערבי של תעלת סואץ – משימה שבדיעבד התבררה כבלתי אפשרית. על קו המים תקפו את הגדוד עשרות ציידי טנקים מצריים מצויידים בנשק נגד טנקים, והגדוד נפגע באופן קשה ונאלץ לסגת.
לאחר כשלון צליחת התעלה הראשון הצטרף הגדוד לקרבות הצליחה של חטיבה 14 ששיאם היה הגרירה וההעמדה של גשר הגלילים – גשר צף שבאורך של כ-200 מטרים שאפשר צליחה חשאית של התעלה והתבססות בגדתה המערבית. זהו אחד משני סרטים באסופה שצולמו במהלך קרבות מלחמת יום כיפור, משלב ההתארגנות, דרך הגרירה וההעמדה של גשר הגלילים, הצליחה “לאפריקה” או “ארץ גושן” והלחימה במובלעת המצרית. פרנק ממשיך ומצלם גם את העיר סואץ ערב ההפוגה, את פאיד, וג׳אבל עתאקה במלחמה ובהפסקת האש.
הסרט הוא מחוות זיכרון ללוחמי גדוד המילואים 19 שספג אבדות כבדות בחזית סיני על ציר רפידים טסה גם במלחמת ששת הימים וגם במלחמת יום כיפור. בסרטו השני של פרנק נראים החיילים ששרדו את “קרב חניון הלילה”, מסיירים בבית הקברות של כלי הרכב של הגדוד שהושמדו וננטשו בשדה הקרב.
הסרטים נמסרו להפקדה בארכיון הסרטים הישראלי, על ידי בנו של יצחק פרנק, ספי פרנק, מג”ד בשריון ומאוחר יותר ראש ענף חקר קרבות במחלקה להיסטוריה של צה”ל. ספי פרנק היה שותף ליצירת הסרט “קולות מלחמה” במלאת ארבעים וחמש שנה למלחמת יום כיפור.

נושאים קשורים:
סוגה:
סרטים ביתיים

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds