מלחמת יום כיפור: חזית מצרים בהפסקת האש, 1973

5 דקות, 1973
סוגה:
סרט ביתי
  • דירוג
בימוי: לא ידוע
צילום: שרלי בן חיון
שפה: אילם
| ללא כתוביות

סרט שני מתוך שלושה סרטונים שצולמו בידי שרלי בן-חיון ( 1936–2015) באזור המובלעת המצרית והתעלה. בן-חיון, צלם חובב, שירת בחיל רגלים במהלך מלחמת יום כיפור, הפסקת האש ועד להחזרת שטחי המובלעת במערב התעלה למצרים בחורף 1974. הסרטונים שהפקיד בנו של שרלי, רון בן-חיון בארכיון הסרטים הישראלי, צולמו בתקופת הפסקת האש לאחר מלחמת יום כיפור ועד להחזרת שטחי המובלעת למצרים.
בחייו האזרחיים עבד בן-חיון בדואר ישראל בתפקידי ניהול, נישא לשרה, גיורת אנגליה, ולזוג נולדו שלושה ילדים, רון, אבלין ודורית.
“קרב החווה הסינית”, או “מבצע אבירי לב” (15 עד ה-18 לאוקטובר 1973) הוביל למהפך. ב-19 באוקטובר הצליח צה”ל להתקין גשר גלילים שאפשר את צליחת התעלה לגדה המערבית ב-20 באוקטובר והשתלטות על צירים עיקריים בין סואץ ואיסמעיליה ובין קהיר וערי התעלה ובכלל זה כיתור הארמיה השלישית המצרית. גשר הגלילים תוכנן שנה קודם כאסטרטגיה מבצעית לאפשרות [שהתממשה], שישראל תאלץ לחצות את התעלה במלחמה. היתרון האסטרטגי שהשיגה ישראל במהלך זה הוא שהוביל בסופו של דבר להסכם הפסקת אש בתיווך אמריקאי-רוסי שנכנס לתוקף ב-26 באוקטובר 1973. אותו יתרון אפשר לישראל לתבוע את החזרת השבויים, והחלפת שבויים ראשונה התבצעה ב-28 באפריל של אותה שנה..
הסרטון השני של בן-חיון עוסק בתנועת צה”ל במרחבי המובלעת המצרית:
סיורי ג’יפים, תנועות חיילים מהחזית אל הבית, תנועות ערות של טנקים ונגמ”שים, נופי התעלה והאגם המר, תעלת המים המתוקים, החייץ הירוק, ורכבי האו”ם.
לבן-חיון יש ענין בנופי התעלה והחייץ הירוק. והוא בוחר זוויות צילום לא שגרתיות המאפשרות מיפוי חלקי ומעניין של אזור החייץ הירוק. הקטע האחרון בסרט הוא בית הקברות הצבאי של חבר העמים בפאיד שהוקם על ידי האנגלים וכלולים בו קברים רבים של יהודים.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds