מלחמת יום כיפור: חזית התעלה לאחר הפסקת האש, 1973

4 דקות, 1973
סוגה:
סרט ביתי
  • דירוג
בימוי: לא ידוע
צילום: שרלי בן חיון
שפה: אילם
| ללא כתוביות

סרט ראשון מתוך שלושה סרטונים שצולמו בידי שרלי בן חיון ( 1936–2015) באזור המובלעת המצרית והתעלה. בן חיון, צלם חובב, שירת בחיל רגלים במהלך מלחמת יום כיפור, הפסקת האש ועד להחזרת שטחי המובלעת במערב התעלה למצרים בחורף 1974. הוא עבד בדואר ישראל בתפקידי ניהול, נישא לשרה, גיורת ילידת בריטניה ולזוג נולדו, בשנות השישים של המאה העשרים, שלושה ילדים: רון, אבלין ודורית.
שלושה מהסרטונים שהפקיד בנו של שרלי, רון בן חיון, בארכיון הסרטים הישראלי, צולמו בתקופת ההפוגה בין מלחמת יום כיפור לחילופי השטחים וכוללים גם צילומים שצילם בשדרות במהלך חופשותיו משירות המילואים.
מבצע “אבירי לב” או “קרב החווה הסינית” אפשר לכוחות צה״ל לצלוח את תעלת סואץ לאפריקה/ מצרים. ב-19 באוקטובר הותקן גשר הגלילים לאחר קשיים רבים, וב-20 לאוקטובר החל חיל השריון במעבר לגדה המערבית של התעלה והתמקם על צירים ראשיים בין סואץ ואיסמעיליה ובין קהיר וערי התעלה. בתנועה דרומה הצליחו חיילי צה”ל לכתר את הארמיה השלישית ויתרון אסטרטגי זה הוא שהוביל להפסקת אש שנכנסה לתוקפה ב-26 באוקטובר 1973. אותו יתרון אפשר לישראל לתבוע מאוחר יותר את החזרת השבויים, והחלפת שבויים ראשונה התבצעה ב-28 באפריל של אותה שנה.
בחלק הראשון של הסרטון, מצלם שרלי בן חיון סדרה של שוטים קצרצרים וביניהם מסוקים אמריקאים או ישראליים טסים מערבה עם ציוד ומזון לארמיה השלישית. חיי היום יום של החיילים בין היתר, הדלקת אש לחימום בלילות הקרים, הכנת ארוחות וקפה, תופסים חלק ניכר מהקליפ. בערבים ובלילות נראים החיילים עטופים במעילים ומתחממים לצד מדורות שהוצתו משאריות רהיטים, ובחום היום הם יושבים ללא חולצות סביב שולחן אוכל מאולתר. בן חיון מצלם כלי רכב צבאיים חלקם בנסיעה ביום ובלילה. ברוב הצילומים נראים החיילים אבודים במרחבי המדבר הריקים מאדם וללא עדות של כוח צבאי מארגן. בצילום האחרון מצלם בן חיון את מראה התעלה מחלון האוטובוס בדרכו לחופשה ונופים אלה מתחלפים בתמונות מחיי משפחת בן חיון בעיירה שדרות על רקע בית מגורים חדש, ומעמתים את היומיומי והמוכר עם זרות ואבדן יציבות.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds