מלחמת יום כיפור: חזית מצרים בזמן הפסקת האש, 1974-1973 (חלק 2 מתוך 2)

18 דקות, 1973
  • דירוג
בימוי: לא ידוע
שפה: אילם
| ללא כתוביות

סרטי צבע ללא פסקול אשר הופקד  בארכיון הסינמטק על ידי רנן שור ללא מידע על מקור הסרטים, יוצריהם או תוכנם. הסרט צולמו באזור שדה התעופה פאיד, מצפון לאגם המר הגדול, לאורך תעלת סואץ, במבואות איסמעיליה והעיר סואץ בין הפסקת האש ב-11 בנובמבר 1973 ועד להסכמי הפרדת הכוחות בסיני בחורף 1974. הסרטים עוקבים אחר התבססות הצבא הישראלי במובלעת המצרית, והווי היום יום של החיילים.

צילומי האוויר צולמו במהלך טיסות מהחזית המצרית לארץ וחזרה.  צילומים אחרים צולמו מרכב נוסע לאורך כבישי סרגל ארוכים,  נופים מישוריים ויישובים נטושים. אלה מתעדים תנועה ערה של כלי רכב, של האו”ם, צה”ל וגם רכבי משא ואוטובוסים. מישורי התעלה רחבי הידיים, חופי האגם המר הגדול, החייץ החקלאי, מסגדים, חורבות סואץ,  אנדרטאות זיכרון, ובית הקברות בפאיד של יחידות חבר העמים (1941–1955) שנהרגו במצרים במהלך משימות בשנים 1941 ועד 1955– ביניהם יהודים רבים.

העברת ציוד ומזון לאוניות הצי הצהוב שנלכדו באגם המר הגדול במלחמת ששת הימים כשנחסמה תעלת סואץ בידי המצרים, במהלך מלחמת יום כיפור ועד ל-1975 היא תזכורת מאוחרת להשפעות המלחמות גם על מדינות שאינן מעורבות ישירות בקרבות.

בשני הסרטים נדיר לראות פעילות מבצעית להוציא קבוצת קצינים מתצפתת או דנה במצב על גדת האגם המר הגדול. הצלמים מרותקים לנופי התעלה, לשרידי המלחמה ביניהם כלי רכב צבאי שרופים, גשר הצליחה האגדי, ביצורים הרוסים, ואתרי שיגור טילים מתוצרת רוסית שנותרו בשטח. לעיתים נדירות נראה תושב מצרי עם עגלות עמוסות בציוד רתומות לבהמות כשהוא מנסה לחזור לביתו [?] וחקלאי אחר שמסביר לצלם איך פועל מנגנון השקיה בנוי מגלגל והנעה מכאנית.

שגרת החיים של חיילי הצבא בזמן הפסקת האש נתפסת בעדשת המצלמה ובכלל זה הכנת ארוחות ושחיטת בעלי חיים ששרדו את המלחמה, רחצת בוקר קבוצתית של חיילים באוויר הפתוח; מפגשי תדרוך על רקע הנוף הפראי; קלפי בחירות לכנסת השמינית ב-31 בדצמבר 1973 מצולמת על רקע נופי התעלה והשטחים החדשים ומהווה תמונה סוריאליסטית בתוך המובלעת המצרית בסוף שנת 1973. משאיות פורקות ציוד ארוז בקופסאות (ככל הנראה מזון לארמיה השלישית) ומעמיסות אותו על דוברות.

מופעי הבידור של זמרים וסטנדאפיסטים שמגיעים לתעלה לעודד את רוחם של החיילים וקהל החיילים הצופה בהם על רקע מישורי התעלה חותמים את אסופת הרשמים המצולמים בסרטים אלה שיוצרם אינו ידוע.

סוגה:
סרטים ביתיים

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds