מלחמת יום כיפור: חיילי חיל ההנדסה, 1973

15 דקות, 1973
סוגה:
סרט ביתי
  • דירוג
בימוי: לא ידוע
צילום: יוסף בכור
שפה: אילם
| ללא כתוביות

סרט שצולם באוקטובר 1973 בידי יוסף בכור (1934–2016), חובש יחידת ההנדסה של צה”ל, ורובו עוסק באנשי היחידה ו”גשר הצנע” או “גשר ברוך” במוצב “מצמד”. בחייו האזרחיים עבד יוסף בכור בבית החרושת עץ הזית בתפקידי ניהול ורכש. הוא היה חובב צילום ואמנות, אספן צילום, מצלמות וסרטים. בתו, גילי גוטפריד, הפקידה את הסרט בארכיון הסרטים הישראלי, ומספרת על בית שוקק שמחת חיים, מוסיקה ואמנות. הסרטים שצילם יוסף ואלה שאסף, הוקרנו לבני המשפחה וחברים בימי שישי על גבי סדין לבן תלוי על קיר הסלון והאב לימד את בתו גם ריקודים סלוניים. מלחמת יום כיפור השאירה זעזוע עמוק על בכור, וגילי מספרת ששמעה את אביה מתייפח בחדרו ממראות ההרס והמוות שפגש כחובש במלחמה.
יוסף בכור צילם את רוב הסרט באזור מוצב “מצמד” מדרום לאיסמעיליה. הוא עוקב בעיקר אחר “גשר הצנע”, אחד משלושת הגשרים שהוקמו על ידי חיל ההנדסה במטרה לאפשר לכוחות צה”ל לצלוח לגדה המערבית של תעלת סואץ, ולהוביל למהפך בלחימה, להפסקת אש ולהחזרת שבויים. “גשר הצנע”, נקרא גם “גשר ברוך”, ע”ש סא”ל ברוך דיליאון, קצין ההנדסה של אוגדת שרון שנהרג במלחמה. גשר הגלילים הונח כקילומטר צפונה ממוצב “מצמד”.
מבצע הצליחה תפס את המצרים לא מוכנים ורק ב-17 באוקטובר הם תפסו שצה”ל חצה את התעלה והחלו להפגיז את הגשרים. לוחמי חיל ההנדסה תחזקו את הגשרים שנפגעו במהלך ההפגזות ואפשרו לצה”ל להשלים את התכנית האסטרטגית שכונתה “מבצע אבירי לב” ולהסיט את מוקד הלחימה מהשטח הישראלי לגדה המערבית של תעלת סואץ, “אפריקה” או “ארץ גושן” כפי שכינו אותה חיילי צה”ל.
מצלמתו של יוסף עוקבת גם אחר עבודתם של דחפורים מסוג “קטרפילר” שפרקו את סוללות העפר בגדה המערבית של תעלת סואץ כדי לפרוץ דרך לכוחות צה”ל וגם אחר ה”תמסחים” – גרוטאות כלי רכב אמפיביים מתוצרת גרמניה שנרכשו ושופצו על ידי צה”ל. התמסחים יכלו לשאת מטענים על פני המים באמצעות מצופי גומי מתנפחים בדפנותיהם והוו חלק חשוב ממבצע הצליחה. לאחר הפסקת האש, יוסף מצלם נופים ב”אפריקה”, את החייץ הירוק וגם את מרחבי המדבר הנשקפים ממנו. במסע התיעוד שלו יוסף עוקב אחר דמויותיהם של חיילי חיל ההנדסה בפעילות מבצעית וברגעי מנוחה.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds