אוסף שירות הסרטים הישראלי

השבוע לפני 25 שנה, פרק 28

17 דקות, 1972
סוגה:
סרט תיעודי
  • דירוג
הפקה:אילן לוין
חברת הפקה:שירות הסרטים הישראלי
צילום: בלמן אלכס
קריין: רם עברון
שפה: עברית
|
כתוביות: אנגלית, עברית

סדרה בת 35 פרקים, בהפקת שירות הסרטים הישראלי, אשר מתארת את אירועי מלחמת העצמאות – החל מהכרזת האו”ם על תכנית החלוקה ב-30 בנובמבר 1947 ועד למצעד הצבאי הראשון ב-27 ביולי 1948.
השבוע ה-28 למלחמה. הפרק מתמקד בקרבות באל-מאלכיה, בניצנים ובביר עסלוג׳’. יגאל אלון, חיים בר לב, אזרחים, לוחמים ומפקדים מספרים על הקרבות. הקרב על ניצנים מסתיים במפלה: כיבוש של הקיבוץ על ידי חיל המשלוח המצרי ביוני 1948 ומותם של 33 ממגיני המשק, כמחציתם חיילי גבעתי. בין הנופלים מירה בן-ארי, שולמית דורצין ודבורה אפשטיין. 106 מהלוחמים מובלים לשבי בתהלוכת ניצחון ברחובות מג׳דל (היום אשקלון) בדרכם למצרים. בסוף אוקטובר 1948 נכבש האזור מחדש וחברי היישוב חוזרים מהשבי לאחר שנחתם הסכם שביתת הנשק עם מצרים בפברואר 1949. נפילת ניצנים מעוררת ביקורת קשה על אוזלת ידם של מגיניה.
הכפר הערבי אל-מאליכיה (היום מלכיה) בצפון הארץ שהיה בשליטת צבא ההצלה של פאוזי קאוקג׳י ואדיב שישכלי, שוכן על ציר אסטרטגי שמאפשר חדירת כוחות ערביים מלבנון. באפריל 1948, מעבירים הבריטים את השליטה על מחנה הצבא שליד הכפר לכוחות ערביים ומטה ההגנה מחליט לכבוש את אל-מאלכיה ואת הכפר הסמוך אליו קדס. במהלך הקרבות על כיבוש הגליל העליון בפיקודו של יגאל אלון, ייאלצו כוחות ההגנה לכבוש את הכפר חמש פעמים. ב-11 ביוני בזמן ההפוגה מצליחים כוחות ההגנה לחסום את ציר האספקה של הזרוע המזרחית של כח הפלישה המצרי בביר עסלוג׳ (היום באר משאבים). חיים בר לב, מפקד המבצע ולימים הרמטכ”ל השמיני של צה״ל, מספר את תולדות הקרב בביר עסלוג׳.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds