בשנת 2017, כדי להתמודד עם פגעי הזמן וההתכלות הבלתי נמנעת של עותקי הפילם, הוחלט בסינמטק ירושלים להצעיד את הארכיון אל עבר המאה ה-21, ובתוך כך לחולל מהפכה דיגיטלית בתחום המורשת האודיו־ויזואלית של ישראל. כדי לצאת לדרך פנתה הנהלת הסינמטק לשורה ארוכה של שותפים, גופים וקרנות שנעתרו לתמוך במיזם, בהם קרן יגלום, קרן ברכה, מפעל הפיס, אגף המורשת במשרד לענייני ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים ומשרד התרבות.

במסגרת המיזם נרכש ציוד ייחודי מהמתקדמים בעולם, בעלות של מיליוני שקלים, ובאמצעותו מתבצע תהליך ניקוי העותקים וסריקת התמונות והסאונד. בארכיון הוקמה מעבדת שימור מקצועית שפועלת מסביב לשעון. באמצעותה, שלל עותקי הפילם של האוסף העברי והישראלי מועתקים ומומרים לכדי תוצר קולנועי דיגיטלי מתקדם. צוות הארכיון מנהל מערך תשתיות, אחסון וניהול של קבצי מאסטר, התומך בקליטה, אִחזור, טיפול, ניגון, מיפוי וניהול מיטבי של נכסי הארכיון הדיגיטלי – כולל הפקדות דיגיטליות חדשות ותוצרי סריקה.

לצד עבודת השימור, הארכיון יוזם ומפיק עותקים דיגיטליים משוחזרים של יצירות נבחרות מהרפרטואר הישראלי. המשמעות של הרסטורציות הללו היא שלניקוי והסריקה האוטומטיים של העותקים במעבדת הארכיון מתווספים שלבי עיבוד ידניים – ניקוי שריטות, תיקון פגעי זמן בתמונה ובפסקול, וכן טיפול קפדני בצבע (קולור גריידינג) – וזאת במטרה להשיב לסרטים את מאפייניהם המקוריים. בין הסרטים שזכו לשחזור עד כה: “שלושה ימים וילד” (1967), “אוונטי פופולו” (1986), “מצור” (1969) ו”החיים על פי אגפא” (1992).

בשנת 2020, לאחר כמה שנים של עבודת סריקה ושימור אינטנסיבית, הגיע השלב הבא של המיזם: הנגשת הסרטים המופקדים בארכיון לציבור הרחב ולגורמים מקצועיים באמצעות פלטפורמת צפייה אינטרנטית ייחודית. עם השקת הפלטפורמה המקוונת ממלא הארכיון את חובתו לשמר עבור הדורות הבאים את המורשת האודיו־ויזואלית של ישראל בסטנדרטים מקצועיים בינלאומיים, ולצד זה מממש את ייעודו כמקדם הקולנוע הישראלי בארץ ובעולם.

אתר האינטרנט החדש של הארכיון מאפשר להיחשף לאוספי הקולנוע הישראלי לדורותיו, וכולל אפשרויות לצפייה במתכונת VOD, פלטפורמות להעשרת חוויית הצפייה והעמקה בהיסטוריה האודיו־ויזואלית המתועדת, וכן שיתופי פעולה עם גופי חינוך, מוסדות מחקר ופעילויות משותפות עם תעשיית הקולנוע.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds