אוסף ישראפילם, שבו שמורים חומרים שהופקו על ידי חברת ישראפילם, נושא את שמו של צבי שפילמן ז”ל, מחלוצי המפיקים העצמאיים בתעשיית הקולנוע הישראלית וממייסדי החברה. שפילמן החל את דרכו הקולנועית בשנת 1952, אחרי שמרגוט קלאוזנר הציעה לו להצטרף לאולפני הרצליה, שהיו אז מפעל חלוצי. ב-1965, לאחר שצבר ניסיון בכל תחומי ההפקה במסגרת עבודתו באולפנים, הקים שפילמן עם שותפו אלכס מסיס את ישראפילם, חברה להפקת סרטי קולנוע. אל השניים הצטרף בהמשך שלמה מוגרבי.

חברת ישראפילם פעלה בשנים שלפני הקמת הקרנות הציבוריות התומכות בסרטי קולנוע ישראליים. כל סרט שהופק במסגרתה היה מבצע פיננסי ולוגיסטי מורכב. ההתמחות המרכזית של החברה היתה קופרודוקציות. לצד התרומה הכלכלית שבשיתוף פעולה עם יוצרים ואולפנים מחו”ל, ההפקות הזרות הביאו לישראל הצעירה כוכבי קולנוע בינלאומיים וסייעו בשיפור תדמיתה בעולם.

באמצעות קסם אישי רב, עבודה קשה ונופיה המגוונים של ארץ ישראל הצליח שפילמן למשוך ארצה הפקות גדולות מחו”ל. רשימת הקופרודוקציות שהופקו על ידי ישראפילם כוללת את הסרטים “זכרונות של אהבה” (בהשתתפות קירק דאגלס), “המתופפת הקטנה” (בהשתתפות דיאן קיטון), “אשה ושמה גולדה” (בהשתתפות אינגריד ברגמן), “חרב גדעון” (בהשתתפות סטיבן באואר, רוד סטייגר ומייקל יורק), “האב האובד” (בהשתתפות ליב אולמן) – וסצנת הסיום של “רשימת שינדלר”, סרטו הקלאסי של סטיבן ספילברג.

שפילמן הקפיד גם ליזום שיתופי פעולה עם במאים ישראליים צעירים. כך הופקו “אורח בעונה המתה”, סרטו הראשון של משה מזרחי, ו”השמלה”, סרטו הראשון של ג’אד נאמן. רשימת ההפקות הישראליות של ישראפילם כוללת גם את הסרטים “אחד משלנו”, “אלף נשיקות קטנות”, “סלסה תל־אביב”, “סוף שבוע בתל־אביב”, “בן־גוריון זוכר”, “כמה זה נפלא”, “תפילת אשכבה לדג” ועוד רבים וטובים.

אוסף ישראפילם של צבי שפילמן ומשפחתו הופקד בידי ארכיון הסרטים הישראלי. הארכיון אחראי על ניהולו, שימורו המדעי והנגשתו לציבור.

לשימוש מסחרי בחומרים מאוסף ישראפילם, יש לפנות אל מולי לנדסמן דרך אתר האינטרנט https://www.sadot-israfilm.com/

סרט תיעודי

אוניברסיטת תל אביב - פלא אקדמי

1971
אוניברסיטת תל אביב - פלא אקדמי

12 דק'

סרט עלילתי

אחד משלנו

בימוי: אורי ברבש, 1989
אחד משלנו
בתשלום

112 דק'

סרט תיעודי

אירועי יובל בית"ר

1973
אירועי יובל בית"ר

15 דק'

תשדיר שירות

אל חוף מבטחים

בימוי: נתן גרוס
אל חוף מבטחים

17 דק'

סרט עלילתי

אלף נשיקות קטנות

בימוי: מירה רקנאטי, 1982
אלף נשיקות קטנות
בתשלום

96 דק'

פרסומת

ארוחה עם יכין

1974
ארוחה עם יכין

1 דק'

סרט תיעודי

בן גוריון זוכר

בימוי: סימון הסרה, 1972
בן גוריון זוכר

86 דק'

תשדיר שירות

ברית השמאל

1973
ברית השמאל

5 דק'

סרט תיעודי

דברי ברכה של גולדה מאיר

דברי ברכה של גולדה מאיר

3 דק'

סרט תיעודי

הספיטפייר השחור

בימוי: גד בן־ארצי, 1970
הספיטפייר השחור

28 דק'

סרט עלילתי

השמלה

בימוי: יהודה (ג'אד) נאמן, 1969
השמלה
בתשלום

75 דק'

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds