אודות האסופהרשימת הרגעיםאודות הסרטמידע קטלוגי

ש"י עגנון

מיכה שגריר
  • דירוג

הצצה ראשונה ונדירה לעולמו של חתן פרס נובל לספרות ש”י עגנון (1887–1970) דרך שגרת יומו בשבוע אחד בחייו, לכאורה. למיכה שגריר היה כישרון לזהות גיבורי מסך הרבה לפני שאלה זכו לתהודה תקשורתית כלשהי, וכך, חצי שנה לפני שהוכרז עגנון כזוכה בפרס נובל, שגריר הצליח לשכנע אותו להצטלם. עגנון, שברח ממצלמות ומתיעוד חזותי והיה שקוע כל כולו בעולם המילים והכתיבה, זוכה כאן לתיעוד ראשון, שמגיע לאחר עשרות שיחות מקדימות ותחקיר. עגנון הקציב לשגריר ולצלם יכין הירש שעה אחת בלבד לצילומים, אך לבסוף התרכך והקדיש להם באותו יום שש שעות.
עד זכייתו בפרס נובל חודשים אחדים לאחר מכן לא מצאו לנכון משרד החינוך ומשרד החוץ להשקיע בסרט, ושגריר נשא בהוצאות ההפקה. לאחר הזכייה, הסרט נערך בכמה גרסאות (עברית, אנגלית וצרפתית), הוקרן בכלי תקשורת ברחבי העולם והדהד את הגאווה הלאומית שהסב הפרס היוקרתי.
הסרט מבוסס על שני צירים שביניהם נשמר פער גדול. הציר הראשון הוא המתח בין חייו הצנועים של הסופר בשכונת תלפיות הצחיחה לבין ההכרה הבינלאומית שקיבל בסטוקהולם. הציר השני הוא המורכבות שהרגיש עגנון כסופר ישראלי לאומי לנוכח העובדה שרוב כתיבתו מתארת עולם יהודי מזרח־אירופי שנחרב, המרוחק שנות אור מהמרחב הישראלי של התקופה. עגנון לא חש שהוא מקבל הכרה מספקת מהממסד הישראלי, שטיפח סופרים שהיטיבו לתאר את ימי קום המדינה מנקודת מבט חלוצית וצברית. על פערים אלה מנסה שגריר לגשר בסרט זה, המסייע להבנת קסמו וייחודו של עגנון כדמות ירושלמית החיה בשולי החברה, ומתווך אותו גם לקהל שלא מכיר את הסופר ויצירתו.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds