אודות האסופהרשימת הרגעיםאודות הסרטמידע קטלוגי

שיירה מסרייבו

מיכה שגריר
  • דירוג

סרייבו במצור, יוגוסלביה מתפרקת, ובאפריל 1992 פורצת מלחמת בוסניה. מראשית המלחמה ועד פברואר 1996 נפגעו מבני ציבור רבים כתוצאה מההפגזות, ובכללם בית הכנסת הגדול ובית העלמין היהודי העתיק. הקרבות בסרייבו מסכנים את בני הקהילה היהודית, ובחורף 1994 כ-300 מהם נחלצים מהעיר במבצע הצלה שבו נוטלים חלק ארגון הג’וינט והסוכנות היהודית. יהודי סרייבו מועברים לזאגרב, וחלקם עולים לישראל.
לבקשת ממשלת ישראל, הצוות של מיכה שגריר מתלווה לכוחות המחלצים ומתעד את המבצע דרך ראיונות אישיים עם העולים. התיעוד החי של המבצע לא מוצג כאירוע צבאי ולא מתמקד במחלצים. במקום זה, הוא מוצג כרגע קריטי בחיים של אנשים פרטיים שהמציאות שהכירו עד כה משתנה בן לילה ללא הכר.
שגריר עצמו הוברח מאוסטריה עם משפחתו ערב מלחמת העולם השנייה, ובשנים שלאחר מכן הופקד על התיעוד החי של מבצעי העלייה מאתיופיה. בניגוד למשדרי החדשות, שלרוב הקדישו את רוב זמן המסך למבצע ההצלה ולמארגניו, שגריר מנצל את ההזדמנות שנפלה לידיו כדי לשוחח עם היהודים המקומיים על נושאים מורכבים והרבה פחות אקטואליים דוגמת זהות, גיאוגרפיה וגורל.
שגריר היה המתעד הגדול של קהילות יהודיות קרובות ונידחות בתפוצות, והשאיר אחריו חומרי גלם רבים ודיוקנאות היסטוריים – מיפן ועד קובה. הדיאלוג שיצר עם המצולמים חושף את המכנה המשותף ביניהם, אך גם את נקודות השוני.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds