שורו: "תשפיל אותי"

תאריך לא ידוע
  • דירוג
ללא כתוביות

שבי גביזון וסרטו “שורו” הכניסו לפנתיאון הקולנוע הישראלי כמה וכמה סצנות נפלאות ושורות מבריקות. אחת מהסצנות הללו היא זו שבה הסופר הנכלולי אשר ישורון (משה איבגי) תופס מונית. כשהמונית מגיעה לטיילת אשר מבשר לג’קי (אלברט אילוז), נהג המונית שבדיוק חוגג את יום הולדתו, שאין לו כסף.

כשהנהג תוהה למה עלה למונית אם ידע שלא יוכל לשלם, אשר משיב: “כי אני במצב נפשי חרא, רע לי”. הוא מציע תמורה חלופית: “תראה, אני יודע שהשש שקל האלה לא חשובים לך כמו זה שאתה מרגיש שיצאת פראייר, נכון? אז אתה יודע מה, יש לי הצעה בשבילך: תשפיל אותי. תכריח אותי לשיר, למשל”. על שפת הים, השניים מנהלים דיון על סוג ההשפלה שיעבור אשר. בסופו של דבר הוא טובח את Yesterday, השיר הקלאסי של הביטלס – וזוהי ראשיתה של ידידות נפלאה שנרקמת בין שני האנשים הבודדים האלה, שחשים שותפות גורל.

הסצנה עשויה להזכיר לצופים את יצירתו של המחזאי חנוך לוין. ואכן, הבמאי שמי זרחין, כשעוד היה מבקר קולנוע, סבר ש”מה שעומד בחזית אצל גביזון הוא החום האנושי, התאווה לקשר, ובאלה הוא מטפל בכ­לים חנוך־לויניים – אבל מבלי לוותר על המבט המפייס, הסולח. זאת נקודת המוצא”.

כש”שורו” יצא, גם גביזון הודה שחנוך לוין השפיע על הטקסטים. “מי שקורא את התסריט מבין כמובן שקראתי את לוין. בכל אופן, היחס שלי לדמויות שלי הוא לא רק סאטירי וכסחני. אני די סלחני כלפי החולשות והרצונות שלהן, ופה ושם אפילו מזדהה עם מה שקורה להן”.

אגב, לפני צילומי “שורו” עבד גביזון בעבודות מזדמנות. הוא היה, בין היתר, סדרן בתחנת מוניות – התנסות שקרוב לוודאי העניקה השראה לסצנת המונית. “זה היה מאוד סוריאליסטי לשבת על הכיסא, והתימני לידי בתחנה מעביר לי טלפון עם הודעה שקיבלתי 150 אלף דולר עבור הסרט ממשרד החינוך”, סיפר גביזון.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds