ערב בלי נעמה: מפגש פסגה מקומוני בשירותי הפאב

תאריך לא ידוע
  • דירוג
ללא כתוביות

“ערב בלי נעמה”, סרטו של הבמאי והמרצה משה (ז’יל) צימרמן, יצא בקיץ 1992 והתקבל בביקורות מעורבות. רק צופים מעטים צפו בו בזמן אמת. עלילת הסרט הסתמכה על חוויות שעבר יוצרו בסצנת הבליינות. צימרמן (שאת דמותו בסרט מגלם המפיק מיכה שרפשטיין) נהנה באותן שנים לשוטט אחוז תזזית בין מסיבות ופאבים ולהתחיל עם בחורות – אז אפשר להבין למה חלק נכבד מהסרט מתרחש בפאב. למקום הבילוי מגיעים אנשי תקשורת וקולנוע כדי לחגוג או לסקר את יום הולדתה של נעמה, אבל היא עצמה מבוששת לבוא.

“אני חושב שהתופעה הזו של פאבים, שהוצגה בסרט, מייצגת איזה רצון ישראלי לחיות איזה חיים נהנתניים, שיש בהם סוג מסוים של סיפוק מיידי”, אמר צימרמן בראיון למקומון “העיר”, “ומצד שני, לגיטימציה למתירנות וסוג מסוים של דברים שפעם היו אסורים”.

אפרופו דברים שפעם היו אסורים, אחד הסיפורים הבולטים ב”ערב בלי נעמה” עוסק בשכטר בעל טור, מבקר ומלך חיי הלילה, הומו מוחצן ונשי שמתאהב נואשות ביניב (ערן איווניר), סטודנט לקולנוע. יניב מפלרטט איתו ומשחק ברגשותיו, אבל בסופו של דבר מעדיף נשים. הסיפור הזה משחזר פרשייה רומנטית מהביוגרפיה של הח”מ, שהרבה להסתובב ולבלות עם צימרמן.

הדמות של שכטר נכתבה אמנם בהשראתי, אך גילם אותה נעם מאירי. אני מופיע בסרט בתפקיד עצמי, יושב בשולחן העיתונאים עם דורית חכים ודורון צברי. בסצנה שבחרתי עבור האסופה, קמינר ושכטר נפגשים בשירותים, מתנצחים ביניהם ועוקצים זה את זה על איכויות הכתיבה שלהם, וגם דנים בשאלה האם הפאב שבו הם מבלים עדיין טרנדי או שמא נס לחו וכדאי לעבור לבלות בפאב “הצנצנת” האופנתי יותר. כן, זה נשמע סבוך ומבלבל, ויש מי שיגידו – מאוד גודארי, או פוסט־מודרניסטי ורפלקסיבי.

לכמה מהמבקרים היו השגות על ייצוג ההומואים בסרט. אורי קליין כתב ב”הארץ” ששכטר, כדמות, הוא “הומוסקסואל מוחלט, עם כל הגינונים המאפיינים ביותר, אבל הוא גם הדמות הסימפתית ביותר בסרט”. לצימרמן היתה בשעתו תשובה למבקרים שסברו שההומואים מוצגים בסרט באופן סטריאוטיפי ומנייריסטי מדי. “להפך”, אמר, “אני חושב שהסרט נתן להומואים אפשרות להתקיים כשאר האנשים, למשל זה שהם מחזרים אחרי אנשים אחרים לא בצורה מיוחדת, אלא בתוך המסגרת הכללית. הם חיים ככל אדם”.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds