אודות האסופהרשימת הרגעיםאודות הסרטמידע קטלוגי

משפחת אלחדד

מיכה שגריר
  • דירוג

סרט זה מתחקה אחר קורותיה של משפחת אלחדד, שמוצאה בעיר מקנס שבמרוקו. 11 ילדי המשפחה נפוצו בין צרפת, ישראל ומרוקו. בני המשפחה מוצאים עצמם בהתמודדות בלתי פתורה עם שאלת זהותם, המתחלקת בין שלוש מדינות. בעודם מתמודדים עם גילויי גזענות ואפליה מכיוונים שונים, הסרט בוחן גם את יחסם למושגים כמו בית, יהדות, לאום ומדינת ישראל.
הרבה לפני שהעיסוק במזרחיות הפך לטרנד בשיח התרבותי בישראל, מיכה שגריר פותח לראשונה את תיבת הפנדורה הזאת באמצעות מעקב אחר משפחה אחת בזמן אמת. שגריר נמנע מלצמצם את הדיון למצבן של עיירות הפיתוח, לסיפור קליטה ספציפי או ליחסן של ממשלות ישראל לעולי צפון אפריקה. בדרכו הקולנועית, שהפכה לחותם האמנותי שלו, הוא מרחיב את השיח ומלווה גם את בני המשפחה שכלל לא הגיעו ארצה ומתעמק ביחסם ליהדות ולישראל, ששונה מזה של קרוביהם שבחרו לעלות ולהיקלט בה. סיטואציה שבה סטודנטים אשכנזים מגיעים לעיירות הפיתוח כדי לסייע בהשכלה ובתרבות טוענת את הסרט גם בקולות של מחאת יחידים ואקטיביזם מקומי.
12 שנים לאחר התיעוד הראשוני, בתום מלחמת המפרץ, שב שגריר לבני משפחת אלחדד כדי לברר מה עלה בגורלם וכיצד השתנתה הפרספקטיבה המניעה אותם

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds