מצביעים ברגליים ובכפיים: הסרט "פישקה במילואים" מוקרן בהקרנת בכורה בתל־אביב

תאריך לא ידוע
  • דירוג
ללא כתוביות

מה אכפת לי מהביקורת כשהקהל אומר את שלו? אלה הם דבריו של המפיק מיכאל שוילי, והם נכונים לגבי כל גוף עבודתו של ג’ורג’ עובדיה, ששמו כלל לא מוזכר בדיווח של יומן גבע על הפרמיירה של סרטו “פישקה במילואים”. המבקרים התחרו ביניהם מי יטיח את העלבון הצורב ביותר; בביקורת שפורסמה בעיתון “דבר” ביולי 1971, למשל, נטען שהסרט כה גרוע שהוא בלתי ניתן לניתוח. “אילו ניסיתי ‘לנתח’ את ‘פישקה’, לחפש בו אידיאות ורציפות הגיונית, דרמה כלשהי או רמה מינימלית של ביטוי אמנותי – היה הדבר מוכיח כי הכותב אינו אלא מטומטם”, פסק המבקר זאב הר־נוף.

ניכר שלמבקר הפריע במיוחד הדיסוננס בין איכות הסרט לפופולריות שלו, שבאה לידי ביטוי בצופים הרבים שתועדו ביומן החדשותי. התיאור שלו משלב התנשאות, בוז וגזענות: “לעומת קוראי פרוסט וג’ויס, או הספרים רבי המכר, יש את השכבה השלישית שאינה קוראת כלל, ומי שכן קורא יסתפק בספרי מתח ומעשיות סקס. אנשים אלה יוצאים את אולם הקולנוע שבו מוצגים סרטי אנטוניוני ורנה באמצע ההצגה כשהם שוברים בקבוקים, מקללים ולעתים גם בועטים באיזה כיסא. ובעצם הם צודקים. הם אינם אשמים שלא זכו לקבל את ההשכלה ואת ההדרכה הדרושות. כשהם צופים בסרט הם פשוט רוצים להבין וליהנות, ומשום שהם אינם מבינים – הם אינם נהנים.

“ראיתי אותם חוזים ב’פישקה במילואים’, צוחקים צהלה, מתפרקים סוף־סוף, נהנים ממלוא שווי הכרטיס שלהם. […] איש לא אסר לעשות סרטים בשביל אותה שכבה גדולה הזקוקה למוצריו. […] נכון, אין עושים עוד סרטים כאלה במערב. עושים אותם רק בארצות אסיה ואגן הים התיכון. הסרטים הגרועים שנוצרו באיטליה או בצרפת לפני 40 שנה נראים טוב יותר ממנו. […] נכון, יש כאן חוסר טעם משווע, היעדר כל תחושה קולנועית, היעדר אינטליגנציה מינימלית, יש אפילו אי התאמה מוחלטת בין המילים ותנועות השפתיים, דבר שכיום, לאחר התקדמות הטכניקה, נראה כמוזר ביותר”.

כאמור, היה פער קיצוני בין טעמם של מבקרי הקולנוע וזה של המבקרים בקולנוע: 800 אלף צפו ב”נורית”, 300 אלף ב”אריאנה”, ו-450 אלף הגיעו לצפות ב”פישקה במילואים”.

באדיבות אולפני הרצליה, מתוך יומן גבע 499, 1971.

“פישקה במילואים” זמין לצפייה באתר ארכיון הסרטים הישראלי, לחצו לצפייה.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds