"מילים נרדפות" של נדב לפיד זוכה בפרס דוב הזהב בפסטיבל ברלין 2019

נדב לפיד
  • דירוג

בפסטיבל ברלין 2019, “מילים נרדפות” עשה היסטוריה והיה לסרט הישראלי הראשון שזוכה בדוב הזהב – הפרס לסרט הטוב ביותר, שהוא אחד הפרסים היוקרתיים ביותר בעולם הפסטיבלים. נדב לפיד, הבמאי והתסריטאי, קיבל את הפרס מידיה של הכוכבת הצרפתייה ז’ולייט בינוש, שעמדה בראש חבר השופטים. לפיד גבר על במאים בכירים דוגמת פאטי אקין הגרמני, אניישקה הולנד הפולנייה ופרנסואה אוזון הצרפתי.
“אולי בישראל יגדירו את הסרט כסקנדל ואנשים בצרפת יראו בו סרט שערורייתי, אבל בשבילי הסרט הזה הוא חגיגה גדולה של קולנוע”, אמר לפיד הנרגש בנאום התודה. “אני מקווה שאנשים יבינו שזעם וכעס ועוינות ושנאה הם רק בין אחים ואחיות, והם נובעים מקשר חזק ורגשות רבי עוצמה”. לפיד דמע במיוחד כשהודה לאמו המנוחה ערה לפיד, שערכה את “מילים נרדפות”. “ברגע זה בעיקר אני חושב על השותפה האינטימית שלי, שהיתה אמי. ערכנו אותו בין חדר העריכה לבית החולים, והיא מתה בזמן העריכה. אם אמא קיימת בשבילי איפשהו עכשיו זה בחיתוכי העריכה שלה”.
“מילים נרדפות” מבוסס על זכרונותיו של לפיד מהתקופה שבה החליט, אחרי שירותו הצבאי, לעזוב את ישראל לתמיד לטובת פריז. הסרט מראה כיצד הוא מנסה להתאקלם בעיר בלי לדעת מילה בצרפתית וחי בתנאים קשים. כבר בסצנת הפתיחה המטלטלת, שבה הגיבור (בגילומו של טום מרסייה) מגיע לדירה פריזאית נטושה ומתרוצץ בה עירום, לפיד מדגים את המשבר, השינוי והלידה מחדש שהוא עובר.
“אני חושב ש’מילים נרדפות’ הוא סרט שכמעט כל סצנה בו מכילה את הגרעין שלו”, אומר לפיד. “במובן מסוים הוא וריאציה חוזרת על אותה הסצנה. ובכל זאת אני מרגיש שיש בסצנת הפתיחה משהו שמכיל באופן מעניין את המהות של הסרט, גם רעיונית וגם צורנית. מהמדרכה הרטובה הרועדת שאיתה מתחיל הסרט, מדרכה שיכולה להתקיים בכל מקום שבו ירד גשם, ועל כן זוהי ראשיתו של סיפורו של כל אדם. משם אל היד שנעה בקצב, שוט מטלטל ותזזיתי ופרוע – ואל השוטים המעוצבים בדירה המפוארת, המוגזמת והנטושה וההרוסה, פאר שעבר זמנו ובתוכו גבר שהוא גם רב עוצמה וגם פגיע, גם שרירי וגם חלוש, גם חזק וגם אבוד. הגוף העירום שלו, שרץ מצד לצד, מחפש ישועה וגאולה אבל גם מחפש לקפוא, להיפטר מעצמו. בין תנועה תזזיתית לשיתוק, בין חיות למוות. מוות שהוא הדרך היחידה שבה יכול האיש הזה להיוולד מחדש, אחרי שנפטר לא רק מבגדיו אלא גם מעצמו”.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds