כדרכן המילים

מיכאל לב טוב
  • דירוג

הסרט “כדרכן המילים” עורר סערה עם צאתו ושידורו ברשות השידור בשנת 1975. הוא כונה “פורנוגרפי”, אבל גם “הסרט המשוגע והאישי ביותר שהוקרן בקופסה המנוכרת”. במציאות חלופית, סביר להניח שסרטו של מיכאל לב־טוב היה הופך לסרט פולחן ישראלי, מעין “חור בלבנה” של ז’אנר הקולנוע המוקומנטרי. מדובר ביצירה אוונגרדית וסוחפת שמותחת את גבולות המבע הקולנועי ומאתגרת את מוסכמות השפה של המדיום.

הסרט מגולל את סיפור חייו של המשורר יאיר הורביץ, מהכותבים הייחודיים והחידתיים שידעה השירה העברית בתור הזהב המודרניסטי שלה. לב־טוב לא פוסח על שום פרט ביוגרפי בעל ערך בנסיונו לאפיין את דיוקנו: החל מילדותו הקשוחה בצל היתמות מאביו, עבור במערכת היחסים הסימביוטית שלו עם אמו הפולנייה (שנוכחותה בסרט בולטת ובעלת איכות קומית), שנות הסבל של ילדותו, שבהן היה קורבן קבוע להצקות מצד ילדים אחרים (ספרו הנודע “סלויון” נגזר מאחד מכינויי הגנאי שספג) – ועד הפיכתו למשורר מוערך, ייחודי ורב קסם.

“כדרכן המילים” הוא אחד הסרטים המוקומנטריים הראשונים שנעשו כאן. הוא מבוסס על מבנה חדשני ומקורי שהכל בו מצליח להישאר בו זמנית מבוים ואותנטי, דוקומנטרי ואלגורי. לב־טוב הצליח ליצור סרט פואטי להפליא על דמות פואטית להפליא מבלי להפחית מהמורכבות האישיותיות של הגיבור הקולנועי כאדם וכמשורר. להפך, הסרט מצליח לזמן את האנרגיה הפיוטית של מושאו ולהעניק לה ביטוי קולנועי טוטאלי ויוצא דופן.

יאיר הורביץ מתמסר ללב־טוב ומגלה כאן מידה מרשימה של הומור עצמי, שלא לומר חוש קומי מושלם. דורי בן־זאב, שמככב בסרט, מתפקד כמעין הולוגרמה פארודית של מנחה. התוצאה היא יצירה קולנועית שמנחיתה את דור הביט על אדמת העיר העברית הראשונה עד שלרגע תל־אביב נדמית כסן־פרנסיסקו. יצירה נונסנסית רצינית להפליא שְכתובה, מבוימת, משוחקת וערוכה לעילא. היא מלאה רגעי שיא מתוחכמים, פיוטיים ומצחיקים המציגים מודל מבריק לפיצוח הקולנוע של הספרות. לב־טוב הצליח ללכוד במעופו את בן הכנף הבלתי נתפס שהיה הורביץ ולהציגו לא רק כמשורר אלא גם בפשטותו האנושית הילדית, השקופה. וכיאה לסרט ביטניקי פר אקסלנס, אין חציצה בין האדם ליצירתו ובין “החיים” למעשה האמנותי.”כדרכן המילים” הוא סרט חד פעמי על פרוטגוניסט חד פעמי. קאלט.

הסרט לא היה זמין לצפייה אלא בנסיבות אינדיות במיוחד, או במסגרת לימודים בבתי הספר לקולנוע. בעקבות העבודה על האסופה שלפניכם, בד בבד עם פרוייקט הדיגיטצייה המקיף של אוצרות  ארכיון הסרטים של תאגיד השידור הישראלי, אני נרגש לבשר שהבשילו המאמצים להנגיש את סרטו של לב-טוב לצפייה חינמית עבור הציבור הרחב באתר כאן ארכיון.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds