יוסף סידר קוטף את פרס התסריט עבור "הערת שוליים", פסטיבל קאן 2011

יוסף סידר
  • דירוג

בטקס הסיום של פסטיבל קאן 2011 התחוללה דרמה: הבמאי־תסריטאי יוסף סידר לא הספיק להגיע בזמן לקבלת פרס התסריט הטוב ביותר עבור סרטו “הערת שוליים”. הנהלת הפסטיבל הודיעה לסידר על הזכייה באיחור; הוא אמנם מיהר לתפוס טיסה, אך לא הספיק להגיע לטקס. הוא צפה בו על מסך טלוויזיה בטרמינל במינכן. מי שקיבלה את הפרס במקומו היתה המפיקה, שרון הראל. “סידר נמצא בדרכו מתל־אביב לקאן והוא מודה לשופטים, לכל מי שעבד בסרט, לשחקנים ולמשפחתו”, אמרה.
במסיבת העיתונאים שנערכה אחרי הטקס שאלתי את השופטים על הבחירה ב”הערת שוליים”, וביקשתי להבין מדוע נודע לסידר על זכייתו כה מאוחר, באופן שגרם לו להחמיץ את הטקס. השופטים נראו מבולבלים ומעט נבוכים. רוברט דה־נירו, שכיהן כנשיא חבר השופטים, השיב: “אני לא יודע לגבי ההודעה המאוחרת, בחרנו ב’הערת שוליים’ כי רובנו הרגשנו שמדובר בתסריט כתוב היטב”. כשסידר הגיע סוף־סוף לריביירה הצרפתית הוא נאלץ להסתפק בארוחה החגיגית שנערכה לכבוד הזוכים. “קשה לנסח במילים רגשות שנראים תלושים לגמרי מהחיים”, אמר אז סידר כשהתבקש לבטא את תחושותיו כלפי הזכייה, “אני פשוט שמח שהסרט זכה להכרה כזאת”. בהמשך, “הערת שוליים” היה גם מועמד לפרס האוסקר בקטגוריית הסרט הזר.
“הערת שוליים” עוסק במערכת היחסים הטעונה והמורכבת בין פרופ’ אליעזר שקולניק (שלמה בראבא) ובנו אוריאל (ליאור אשכנזי), שניהם חוקרי תלמוד מירושלים, על רקע חלוקת פרס ישראל. האב מתבשר בטעות שזכה, כשבעצם בנו הוא זה שאמור היה לזכות בכבוד. מתוך שלל הסצנות המוצלחות בסרט בחר עבורנו סידר סצנה נפלאה המתרחשת במשרד החינוך: פרופ’ שקולניק הבן מגיע לפגישה בהולה עם נציגי המשרד וּועדת הפרס ומתבשר שחלה טעות, ושהוא בעצם הזוכה המיועד – ולא אביו. הבן ההמום, בתגובה, מנסה לשכנע את הנוכחים שאביו ראוי לפרס ושלא יעזו לגלות לו את האמת. הפגישה נערכת בחדר קטן וצפוף, דבר שיוצר רגעים קומיים וגם עימות בין שקולניק הבן לפרופ’ יהודה גרוסמן, היריב הגדול של אביו. “הסרט הזה לא עוסק בקונפליקט ברמה הלאומית, אלא דן בו בתוך הקונטקסט של הסיפור האישי”, אמר סידר בקאן. “הוא משקף את הרצון לחיות בשלום בישראל. בתלמוד נאמר, ‘מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך’, או במילים אחרות: חמלה. המדינה שלנו מציגה לעולם היעדר משווע של חמלה”.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds