יוסי וג'אגר (חלק ראשון)

איתן פוקס
  • דירוג

סרטו של איתן פוקס מ-2002 זכה למוניטין בינלאומי על כך שסיפר על אהבתם הסודית של שני חיילים קרביים בבסיס צבאי בחרמון. תמונה מסצנת ההתעלסות בשלג של מפקד הפלוגה המאופק יוסי (אוהד קנולר) והמ”מ היפה ג’אגר (יהודה לוי) עיטרה את הפוסטר. בסרט יש גם שתי חיילות – גולדי (חני פירסטנברג) ויעלי (איה קורן), שמאוהבת בג’אגר כי “הוא לא כמו כל הגברים” ודוחה את חיזוריו של אופיר (אסי כהן). יעלי מספרת לעצמה שג’אגר מאוהב בה, והטעות הזאת מעניקה לסופו של הסרט את טעמו המריר. כי אחרי שג’אגר נהרג, יעלי מתקבלת בביתו כחברה שלו, בעוד יוסי נשאר מוכחש בצד.

תפקידה של יעלי בדרמה ברור. פחות ברור מה היא וגולדי בכלל עושות בצבא, ובבסיס המבודד בפרט. השתיים מגיעות לביקור עם מפקד הגזרה יואל (שרון רג’יניאנו) – יעל במטרה להזמין את ג’אגר לצאת איתה, וגולדי כדי לפלרטט עם הבנים. גולדי מאופיינת בסרט כאשה הבטוחה במיניות שלה, והיא מבדרת את החיילים בסיפורים מפולפלים על חוויותיה המיניות. “הנטייה הטבעית שלי היא רק עם חי”רניקים”, היא אומרת לקול תשואות המאזינים. “אמרתי, עונג, אם אתה טייס, אני מתרוממת”.

הרושם הזה מתערער לרגע כשהמפקד מזמן אותה לבוא איתו. כמה דקות אחרי כן אנחנו רואים אותו יוצא מחדר כלשהו, מסדר את מכנסיו וסוגר את החגורה. רגע אחריו יוצאת גולדי. היא נראית שפופה, נוגעת בשיערה ואומרת “איכס, איזה גועל, אני חייבת לחפוף”. הטינופת שגולדי רוצה להיפטר ממנה מייצרת תחושה שהיא לא בדיוק נהנתה להזדיין עם המפקד, ושהיתה כאן תקיפה מינית. האם מוצגת בפנינו מודעות חדשה ליחסי המרות בין סגן האלוף לסמלת ולתופעת הניצול המיני של חיילות בצבא? מה שקורה בהמשך סותר את התחושה הזו.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds