חור בלבנה

תאריך לא ידוע
  • דירוג
ללא כתוביות

אורי זהר, על פי תסריט של עמוס קינן | 1964

שלוש שנים לפני שהפנר ערך את הניסוי הקולנועי החלוצי שלו, בשנת 1964, יצא סרטו המונומנטלי ופורץ הדרך של אורי זהר “חור בלבנה” – שהיה ללא ספק המבשר הגדול והמשמעותי ביותר של האוונגרד בקולנוע הישראלי. “זה אשר באמת מבקש לעמול יולד את אביו מולידו מחדש”, כתב פעם הפילוסוף סרן קירקגור. ובכן, “חור בלבנה” היה התפרצות אדירה וחד פעמית של אומץ, כישרון ותשוקה שלא רק הולידו סרט ישראלי חדש – אלא קולנוע ישראלי חדש.

זהו סרט שניזון מהשראה, בהיותו פארודיה על ז’אנרים שונים בקולנוע, בדגש על הקולנוע המקומי והלאומי, דהיינו הציוניסטי, הקולקטיביסטי וההירואי. הוא ביקש לקרוא תיגר על השימוש המקובל בדרכי ההבעה הקולנועיות (צורת הבימוי, הצילום, הכתיבה, העריכה והמשחק) והציג גישה מקורית ומהפכנית באשר לאופי השימוש בהן בהשפעת במאים חדשניים שהשתייכו לתנועת “הגל החדש” דוגמת גודאר, אנטוניוני ופאזוליני (האחרון נודע גם בכוחו כמשורר וסופר רב מעלה).

“ההבדל המהותי הוא בין קולנוע של פרוזה לקולנוע של שירה”, קבע פאזוליני. לא קשה לקבוע לאיזו מהאסכולות משתייך סרטו של זהר. ערב רב של אייקונים תרבותיים נרתמו למשימה ומסרו את נפשם למדע (הקולנועי) החדש שנוסד מול עיניהם, שהיה ונשאר גדול אפילו יותר מסך כל כוכביו – קאדר מפלצתי של כוכבים המונה את אורי זהר, שייקה אופיר, דן בן־אמוץ, אברהם הפנר, שמוליק קראוס, שושיק שני, אריק לביא, ישראל גוריון, זהרירה חריפאי, שלמה וישינסקי וחצקל איש כסית (וזו רק רשימה חלקית).

“חור בלבנה” הוא סרט ארס־פואטי. שפת הקולנוע מככבת בו כגיבורה ראשית. הוא גדוש הומאז’ים, מלא פסטיש ושופע רפרנסים המחייבים היכרות עם תולדות המדיום הקולנועי. כל אלה יחד תורמים לעיצוב מעמדו ההיסטורי כממתק אליטיסטי מובחר ליודעי ח”ן. עם זאת, קשה להאשים את זהר באליטיזם. זהר היה בדרן לא פחות משהיה אמן, והזדקק לתשומת הלב של ההמון כמו לחמצן. האיכות הוורסטילית הזאת היתה חלק בלתי נפרד מהכריזמה הנדירה שזהר בורך בה, כמי שידע להמריא גבוה מספיק כדי לחורר את הלבנה – אך גם לרדת בחזרה כדי לעשות מזה דחקה.

“מי כאן מפקח על כל העניינים לכל אורך החזית, אני או אתה?”, שואל אברהם הפנר את אורי זהר (כלומר, את שקולניק) בֿסצנה משובחת המציגה תמהיל משכר של סאבטקסט ונונסנס, ליצנות וגאונות.

באדיבות סרטי שובל.

הסרט “חור בלבנה” זמין לצפייה באתר ארכיון הסרטים הישראלי. לצפייה לחצו כאן

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds