חור בלבנה

תאריך לא ידוע
  • דירוג
ללא כתוביות

שנה לאחר ההצלחה הגדולה של “סאלח שבתי” והולדתה של מגמה חדשה בקולנוע הישראלי הפופולרי (“סרטי בורקס”, לימים) הופיעה בשמי הקולנוע המקומיים הסנונית הראשונה של זרם “הרגישות החדשה”. המגמה של קולנוע מודרניסטי, איכותי, אישי ואמנותי הגיעה ארצה באיחור, כשש שנים לאחר שנולדה (באופן רשמי) בפסטיבל קאן ב-1959, שבו השתתפו סרטים דוגמת “אשתקד במרינבד” (אלן רנה) ו”לה דולצ’ה ויטה” (פדריקו פליני).

“חור בלבנה”, סרטו האוונגרדי של אורי זהר, הוא קולנוע על קולנוע. הוא נחשב עד היום לסרט חריג במונחים ישראליים, וחריגותו בולטת עוד יותר כשמשווים אותו לסרטים בולטים אחרים שנוצרו בארץ באותה תקופה: “סאלח שבתי” (אפרים קישון), “דליה והמלחים” (מנחם גולן), “משפחת שמחון” (יואל זילברג) ו”אולי תרדו שם” (פוצ’ו), למשל – סרטים מהז’אנר הפופולרי שניסו לדבר בשפה הוליוודית. זהר, לעומתם, יצר סרט נסיוני על שני בעלי דוכנים (זהר עצמו ואברהם הפנר) המקימים עיר סרטים בלב המדבר. הסרט נטול עלילה קוהרנטית ומורכב מאוסף של סקצ’ים – חלקם פארודיה על סגנונות קולנועיים (או הומאז’ להם), אחרים פילוסופיים וסאטיריים.

לאחר שהוחרבה עיר הסרטים, היזמים מקימים עיר חדשה – עיר עברית לפי מיטב מסורת הקולנוע החלוצי שהופק בארץ בשנות ה-30 וה-40 והסרטים הלאומיים ההירואיים שהעלו על נס את הבנייה, ההתיישבות והחלוציות. זוהי פארודיה עוקצנית על הסרטים ששירתו את המפעל הציוני: אריק לביא נואם ומדבר, אך פס הקול מוחלש ועל גביו נשמעת קריינות מלאת פאתוס. לרגע עולה כתובית ביפנית. המצלמה מצלמת את המדבר הצחיח ואת אתרי הבנייה – יש תקווה, השממה תופרח. הגברים בונים, והנשים מתגייסות גם הן למפעל הציוני. הן נכנסות לאוהלים ויוצאות מהם בהריון. עמן יוצא שלמה וישינסקי, גם הוא בהריון. זהרירה חריפאי שרה שיר פארודי, כאילו ציוני, על ישראלית שאוהבת את החבר’ה עד כדי כך שהיא שוכבת עם כולם, ולפיכך נידונה להוליד פלוגה שלמה: “אני צועדת־עדת־עדת באביב, בשדות מולדת־לדת־לדת מסביב, הנרקיסים פורחים ולבבי אומלל, אנ’לא יודעת מה קורה לי כבר בכלל… אני אוהבת־הבת־הבת את כולם, וגם שוכבת־כבת־כבת עם כולם, אני מבצר פתוח, טנק ללא שריון, הסוף יהיה שאכנס להריון. ירוחם, אלי, צביקה, שמוליק, רפי, דן חמודי, אורי, זאביק, איצ’ה הקטן – כולכם, כולכם תהיו האב המאושר, של הפלוגה שלי, שתיוולד מחר”.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds