חולות לוהטים

תאריך לא ידוע
  • דירוג
ללא כתוביות

מי שזוכר את סרטו העלום של נוסבאום מ-1960 בדרך כלל לא זוכר אותו בזכות איכויותיו הקולנועיות. כיום, הסרט זכור בעיקר בזכות העובדה שהוא כולל את הופעות הבכורה הקולנועיות של דליה לביא וגילה אלמגור, כמו גם הופעת אורח של צמד העופרים, המבצעים את שירם “סוס העץ” במועדון לילה. כמו כן נודע הסרט בזכות היותו הקופרודוקציה הישראלית־גרמנית הראשונה – וגם עקב הסערה הציבורית שעורר בקרב משפחות שאיבדו את יקיריהן במסע אל הסלע האדום, שדרשו לאסור את הקרנתו.

שני הסרטים שפתחו את שנות ה-60 בקולנוע הישראלי מציגים גבריות ישראלית חזקה, צברית, עטוית חאקי. אך בניגוד ל”הם היו עשרה”, “חולות לוהטים” עושה זאת ללא האתוס המאפיין את הסרטים הלאומיים ההירואיים. משכך, הוא משמש מעין תמרור, כפי שהגדירוֹ אורי אבנרי בשבועון “העולם הזה”, משום שהוא אינו “סרט ישראלי” – הוא גם סרט וגם ישראלי. הוא ניסיון להתנער מהאתוס הציוני ומנושאים שהוגדרו כחשובים בקולנוע הישראלי לטובת אסקפיזם – סרט הרפתקאות מבדר, מהנה, בקנה מידה הוליוודי ובצבעים מרהיבים, על חבורה שיוצאת למסע הצלה של חבר שחצה את הגבול לירדן כדי לחפש את המגילות הגנוזות בסיטרה (גרסה בדיונית של פטרה).

בסצנה שלפנינו, החבורה מוצאת את החבר האבוד יואב (עודד תאומי) ומחלצת אותו ממערה – אבל צדיק (אברהם אייזנברג) בורח עם המגילות והתרופות ומותיר את המחלצים לבד במדבר עם יואב, שמוטל גוסס. בהזיותיו הוא פונה לדינה (דליה לביא) ומבקש ממנה לרקוד למענו – והיא קמה ורוקדת ריקוד בסגנון בריז’יט בארדו ב”ואלוהים ברא את האשה”, אלא שכאן זה נראה מעט רובוטי ומגושם. מאחוריה בפריים המדברי יושבים גרט הופמן ועודד קוטלר בכובע בוקרים. רחוק יותר, על הגבעה שמעליהם, אורי זהר מופיע כשהוא רכוב על סוס. דינה ממשיכה לרקוד, המוזיקה ממשיכה להתנגן, ויואב נופח את נשמתו. עוד רגע ישעטו לפריים גם הליגיונרים הירדנים. סר טעם? אולי. מגוחך? כנראה. אך ללא ספק מלהיב.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds