זכיית "ביקור התזמורת" של ערן קולירין בפסטיבל קאן 2007, וזכייתו של ששון גבאי בפרס השחקן המצטיין של האקדמיה האירופית לקולנוע על משחקו בסרט בשנת 2008

3 דקות, תאריך לא ידוע
  • דירוג
ללא כתוביות

דרך ארוכה עשה “ביקור התזמורת”, סרטו של הבמאי ערן קולירין, מהבכורה המרגשת והמפתיעה בפסטיבל קאן 2007 ועד העלאתו כמחזמר בברודווי ב-2016 והזכייה בעשרה פרסי טוני ב-2018. הסרט, בכיכובם של ששון גבאי וסאלח בכרי, עוסק בתזמורת מצרית שמגיעה לנגן במרכז שלום בישראל, הולכת לאיבוד ונקלעת לעיירה דרומית. “זוהי מחווה ל’שוטר אזולאי’ מצד אחד ולסרט הערבי של יום שישי שהוקרן בערוץ 1 מצד שני”, אומר קולירין. “נהגתי לראות את הסרטים האלה אצל סבתי המנוחה, ולכן הקדשתי לה את הסרט”.
“ביקור התזמורת” התחרה ב”מבט מסוים”, המסגרת השנייה בחשיבותה בפסטיבל קאן, ועוטר בציון לשבח. בנוסף הוענקו לו הפרס היוקרתי של איגוד המבקרים הבינלאומיים ופרס הקהל הצעיר. “אני רוצה להודות לשופטים ולאנשים הנפלאים בקאן שקיבלו את הסרט בחום”, הכריז קולירין בנאום התודה שלו, “ואני רוצה להחזיר להם אהבה”. כעבור כמה חודשים, ששון גבאי זכה בפרס השחקן המצטיין של האקדמיה האירופית לקולנוע עבור משחקו בסרט.
כבר בהקרנת הבכורה בקאן היה ברור שכמה סצנות יהפכו לקלאסיקה ישראלית. הקהל הריע במיוחד לסצנה שבה סאלח בכרי, המגלם את נגן הכינור המצרי חאלד, מלמד את פאפי (שלומי אברהם), אחד מתושבי העיירה, איך לחזר אחר יולה העגמומית (רינת מטטוב) בדיסקו המקומי על רקע צלילי השיר “יש לי ציפור קטנה בלב”, עיבוד מחודש ללהיט של יגאל בשן. “אני יודע שהסצנה הזאת עם החיזור באמצעות המטפחת בדיסקו תתקבע יחד עם זכרון הסרט”, סבור קולירין. “יש לי חיבה אליה. היא למעשית התמצית של הסרט – היא מתמצתת את האווירה של ‘ביקור התזמורת’. בכל ההקרנות החגיגיות, הקהל תמיד מחא בה כפיים. בניתי אותה על סמך משחק תיאטרון שזכרתי מקייטנה בילדות – שיעור משחק עם שלושה אנשים שאחד מהם מתחיל תנועה והשניים האחרים ממשיכים אותה. מצחיק אותי שהרגע הקטן מהקייטנה הפך להיות אחת הסצנות שהכי מזוהות עם היצירה שלי”.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds