אודות האסופהרשימת הרגעיםאודות הסרטמידע קטלוגי

השמשונים

תאריך לא ידוע
  • דירוג
ללא כתוביות

דודו גבע ונועם משולם | בהפקת טלעד, ערוץ 2 | 1994

כשקוצי הצבר מתחלפים בנוצות – כך אפשר לתאר את סדרת האנימציה “השמשונים”, שנוצרה בתחילת ימי ערוץ 2 כסדרה של מעברונים קצרים ששובצו בין תוכניות הטלוויזיה של הזכיינית טלעד. נועם משולם ביים אותם בסטודיו פיצ’י פוי על בסיס ציוריו וסיפוריו של דודו גבע, שהציגו את משפחת השמשונים (פרפראזה ישראלית על הסימפסונים) ואת הברווז – גיבור הסדרה שהוא גם ארוחת הערב שלהם. זוהי הופעתו הטלוויזיונית הראשונה של הברווז, שכבר היה מוכר מעיתון “כל העיר” (החל מ-1984) ומטורי קומיקס שפִרסם גבע בעיתון “חדשות”.

“ההרגשה שכל רגע יתקעו בך סכין היא מאוד ישראלית – נפשית וחברתית”, אמר גבע בראיון (כנראה לעיתון “מעריב” בשנת 1994) בהקשר של דמות הברווז. גם בהיבט הוויזואלי, עבור רבים מייצג גבע את הסגנון הישראלי. השפה הציורית הרזה, כמו דלות החומר באמנות הישראלית של התקופה, היתה בחירה מכוונת. גבע בחר לא להאפיל על המסר עם הציור, והתמחה באיור מרושל – כמעט ברמת הסקיצה. סיפוריו עסקו בחיים עצמם, לא באידיאות ולא באקטואליה, גם כשהופיעו כקריקטורה יומית בעיתון. הם סיפרו על מלחמת הקיום, בדידות, אהבה ופיתוי.

הברווז, האלטר אגו של גבע, מייצג דמות של גבר חלש, קורבן נצחי (שואה, כבר אמרנו?) – למשל בסדרת הקריקטורות שבהן הוא מוצא עצמו שכוב על משטח העבודה של הקצב, וגם ב”שמשונים”. ברגעים אלה, בטרם השחיטה, הוא מתגלה במלוא כוחו: מלא שמחת חיים ונהנה מהטחת האשמה בשוחט.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds