אודות האסופהרשימת הרגעיםאודות הסרטמידע קטלוגי

המלחמה לאחר המלחמה

מיכה שגריר
  • דירוג

סרט זה, שהופק חודשים אחדים לאחר תום מלחמת ששת הימים ובזמן מלחמת ההתשה, חושף מציאות אחרת מזו שהשתקפה באופוריה הכללית ששררה בישראל בעת ההיא. “המלחמה לאחר המלחמה” בנוי כפסיפס של צילומים מקוריים שנוצרו בזמן אמת, קטעי ארכיון ויומני חדשות מלאי ניגודים והתנגשויות תרבותיות. מצד אחד דיסקוטקים, בגדי ים ותחרויות יופי בתל־אביב – ומצד שני מלחמה, תופת, פצועים והרוגים. עם קורטוב של אירוניה ולב מלא חמלה, מיכה שגריר מתבונן בישראלים בגובה העיניים וחושף חברה פרנואידית עם טראומה ממלחמות והשמדה באחד הסרטים הקופתיים ביותר בהיסטוריה של הקולנוע הישראלי, שהפך לסרט הדוקומנטרי הנצפה ביותר בארץ עד שנות האלפיים.
כמו ברבים מסרטיו של שגריר, המוזיקה שנכללה בסרט נחקקה בזיכרון הקולקטיבי של החברה הישראלית. זה קרה בעיקר הודות לשני שירים ששולבו בפסקול: “מרדף” של נחום היימן, בביצועה של חוה אלברשטיין, ו”מה אברך” של רחל שפירא ויאיר רוזנבלום, בביצועה של רבקה זוהר.
העריכה המבריקה נוטלת משדרי חדשות מהרדיו והטלוויזיה של התקופה, שניסו לצייר את המציאות בצבעים אופטימיים ואסקפיסטיים, ומשלבת אותם עם דמויות ישראליות מהשורה, שהשגרה שלהן אחרת לגמרי. החיבור בין קטעים שלוקטו מהתקשורת הבינלאומית ומשידורי הטלוויזיה הישראליים עם סצנות מחיי היומיום יוצר תמונה חברתית ופוליטית מרתקת, מפתיעה, סאטירית, נוגעת ללב ומטרידה של מדינה בהפרעה – ומנבא את בואה של מלחמת יום כיפור.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds