הם היו עשרה

תאריך לא ידוע
  • דירוג
ללא כתוביות

שנות ה-60 בקולנוע הישראלי נפתחו עם שני סרטים מסגנונות מנוגדים: “חולות לוהטים” (רפאל נוסבאום, 1960), שהלך בנתיב האסקפיסטי של הקולנוע הפופולרי הכמו־הוליוודי – ומנגד הסרט “הם היו עשרה” (ברוך דינר, 1960), שהמשיך את המגמה של הקולנוע הלאומי ההירואי, שהחלה עוד בעשור שלפני כן עם “גבעה 24 אינה עונה” (תורולד דיקנסון, 1955). “הם היו עשרה”, מערבון חלוצי וציוני, נחשב עד היום לאחד הסרטים המכוננים של הז’אנר הלאומי ההירואי – הוא מאדיר את מיתוס הצבר (המתבטא כאן בדמותו של יוסף, מנהיג הקבוצה, בגילומו של עודד תאומי) ומקדש ערכים דוגמת אחווה והפרחת השממה.

הסרט מגולל את קורותיהם של עשרה חלוצים – תשעה גברים ואשה אחת – שעולים ארצה מרוסיה ומקימים יישוב סוציאליסטי בגליל תוך התמודדות עם תנאי מזג אוויר קשים, מחלות, עימותים פנימיים בין חברי הקבוצה והתנכלויות מצד השכנים הערבים מהכפר הסמוך. בגזרה הצורנית, וכמו סרטים ציוניים אחרים לפניו, “הם היו עשרה” מושפע אמנם מהקולנוע הסובייטי – אבל שואב את עיקר השראתו מסוגת המערבון האמריקאי, ובעיקר מסרטיו של ג’ון פורד. התימה הזאת באה לידי ביטוי בעיסוק בסדר מול פראיות, בקומפוזיציות מלאות הבעה של יחיד מול רבים – ובאמצעות סגנון הצילום, שבו השמיים והאדמה תופסים נתחים גדולים מהפריים. האדם, שעומד מעל האדמה ומתחת לשמיים, נראה כמו נטע שלא ניתן לעקור מהנוף.

בקטע שלפנינו, הקבוצה מצליחה ללכוד את אחד משני הערבים שגנבו את הסוס של היישוב הצעיר. בבוקר מגיעים למקום ראש הכפר ואבי הגנב כדי לשחרר אותו, ובקבוצה מתעורר ויכוח פנימי. החברים מצולמים בעיקר בזווית צילום נמוכה שמאדירה אותם, עטופים בשמי הארץ, כשברקע העצים והאדמה. הם חלק מהנוף. הם מביטים בכפר הסמוך וצופים בערבים יוצאים לכיוונם, מוכנים לעימות. מבחינה מספרית, לחלוצים הציוניים אין סיכוי. החברים רוצים לשחרר את הגנב, אך יוסף המנהיג לא נרתע ומסרב. בקלוז-אפ (צילום תקריב) יפהפה ובזווית נמוכה המאדירה אותו, יוסף זועק: “כאן לא גונבים! כאן לא הפקר! זה הבית שלנו!”. הבחירה הזאת משלבת בין קידוש הקבוצה וערכיה להבלטה של גיבור אחד, צבר עשוי לבלי חת, שנלחם על הבית. הוא ממשיך ואומר שאם יסגירו כעת שהם מפחדים, הם אבודים – ובכך נותן ביטוי עז לאתוס הגבורה והלחימה, ועל הדרך גם מדגים את הגישה המיליטנטית הרווחת שלפיה “הם מבינים רק כוח”.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds