הלהקה

אבי נשר
  • דירוג

בלהקה הצבאית ב”הלהקה” של אבי נשר (1978) יש שישה חיילים ושש חיילות, וכולם נדרשים לתרום את חלקם באופן שווה. הנשים, למשל, נדרשות לסחוב ציוד כבד בדיוק כמו הגברים. אלא שמנקודת מבטם של החיילים בבסיסים שבהם הלהקה מופיעה, חברי הלהקה לא נחשבים לחיילים אמיתיים. הם אף זוכים לכינויים שנועדו להשפילם כמו “ג’ובניקים” ו”מזדיינים בתחת”. לכן, כדי לפתות חיילות למיטותיהם, דטנר (גידי גוב) ובזוקה (מאיר סוויסה) מתחזים ללוחמים אמיצים שנפצעו בקרב. בהשלכה, רק כשהגבר אינו גבר האשה יכולה להיות שווה.

אבל לא באמת שווה. הדרמה מתמקדת בקונפליקטים התדירים בין חברי הלהקה. החברות האמיתית היחידה בסרט היא בין שני הגברים שהוזכרו למעלה. הנשים, לעומת זאת, ביצ’יות זו לזו. הן מתאחדות לרגעים רק בקנאתן בזמרת החדשה נועה (דפנה ארמוני) ובחרם שהן מטילות עליה. אפילו מיקי (לירון נירגד), המגניבה שבחבורה, קוראת לנועה “פוסטמה” (וננזפת על ידי דטנר). ואילו החברוּת הטובה לכאורה בין מלי (גלי עטרי) ושרי (גילת אנקורי) מתגלה כמניפולטיבית ומזויפת לגמרי, ומתפוצצת בקול גדול בלי שהשתיים ישלימו ביניהן.

הסרט מגיע לשיאו במרד של חברי הלהקה. מיקי הנון־קונפורמיסטית היא זו שמתחילה אותו כשהיא שופכת לבן על הבמאי. אבל הלהקה לא מתקבצת סביבה עד שדטנר מכריז שהם “כמו משפחה” ומזמין את כולם לרדת מהבמה. נועה, אורלי (חלי גולדנברג) ויפצ’וק (סמדר ברנר) הן השלוש האחרונות שמתמהמהות, והן מצטרפות למורדים מתוך כניעה ללחץ חברתי ולא מתוך אחווה עם חברתן ללהקה. לכן הדימוי המצטבר של החיילות ב”הלהקה” לא מאוד מחמיא לנשיות שלהן.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds