היאחזות הנחל חצבה עולה על הקרקע, 1965

אולפני הרצליה
  • דירוג

יומני החדשות שהופקו באולפני הרצליה היו בעצם סרטוני תעמולה שדִבררו את הנרטיב הציוני הרשמי. ברבים מהם מופיעות חיילות לצד חיילים במטרה ליצור דימוי של שוויון מלא. אבל חלקם רומזים מבלי משים לאמת אחרת. כך, למשל, סרטון המתאר את טקס העלייה לקרקע של היאחזות הנחל חצבה שבערבה נפתח בצילום של ארבעה חיילים וחיילת במדי א’ תוקעים יחדיו דגל בשממה. ואולם, בצד ניתן להבחין בשלושה רובים בלבד, שהונחו בצורת פירמידה שקרסה.

“חיילי ההיאחזות נוטלים לעצמם, פרט לתפקידם החקלאי, גם תפקיד בטחוני חשוב”, מכריז הקריין. “יוטל עליהם גם לבצע את האבטחה והסיור בחבל ארץ זה”. הדברים האלה נשמעים כשבתמונה נראים שר החקלאות חיים גבתי, הרמטכ”ל יצחק רבין ומפקד פיקוד הנח”ל יהונתן דותן סוקרים מסדר של חיילות, המצולמות מאחור, ואחרי כן של חיילים, המצולמים מהחזית. המסר הגלוי הוא שאלה ואלה שותפים לשתי המשימות. לחיזוק המסר, בסיום הסרטון נראים חייל וחיילת במדי א’ פוסעים זה לצד זו אל עבר המצלמה, שניהם נושאים רובים. בשוט הבא המצלמה סוקרת את החיילת, שמכוונת את העוזי שלה לעבר מטרה בלתי נראית.

השוט הזה מספר לנו לכאורה שגם חיילות משתתפות במשימות האבטחה, אבל המדים המגוהצים אומרים אחרת. שני שוטים לפני כן ראינו מיהם הלוחמים האמיתיים – חיילים (גברים) במדי הסוואה וחגור מלא הצופים על הטקס מהצד. השוט של החיילת האוחזת בנשק, לעומת זאת, דומה יותר לאותן פוזות שחיילות בטירונות מדגמנות למצלמה לפני שהן מזדכות על הנשק ונשלחות להיות פקידות.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds