הדקדוק הפנימי - חלק ג'

תאריך לא ידוע
  • דירוג
ללא כתוביות

ניר ברגמן, בעקבות “ספר הדקדוק הפנימי” מאת דויד גרוסמן | 2010

הסצנה הזאת מציגה את הרגע שבו אהרן יוצא לגמרי מדעתו. לא במובן הרגיל, אלא מילולית ממש. בסופה הוא מאבד את הדעת, כמו גם את ההכרה, ומנתק מגע מהמציאות. עם שובו הביתה, אהרן חוטף עיפרון וכותב במחברת שלו משפט אחד שיש בו גם תחינה, גם קינה וגם ציווי: ״בלוטת גדילה, התעוררי!״. הוא קורע את המשפט ומכווצ’ץ’ אותו לכדור קטן שהוא תוחב אל אפו, ובעזרת העיפרון לוחץ חזק – כעוצמת צערו – אל עומק הנחיר.

יש איזה כוח מאגי, מיסטי, כמעט קבלי, במשמעות שאהרן מייחס למילה הכתובה ולכוחה להשפיע על המציאות. השימוש הייחודי והנוקב שאהרן עושה בשפה מאופיין (כפי שנרמז בשם היצירה) בדקדוק פנימי פרטי בתכלית, שטעון באמת רגשית עזה שאיש זולתו לא יבין. זהו אחד מנושאי הליבה של הסרט, והוא זוכה בו לכמה ביטויים חזקים. למשל, כשאהרן מהרהר מדוע נעדרת מהעברית הטיית זמן של הווה מתמשך, שקיימת בשפה האנגלית (Present Progressive), ומשתעשע בנסיונות לתרגל שפה חלופית שכזאת (״איי אם חושבינג. איי אם מתגלמינג. איי אם שוקעינג. איי אם אהרונינג״)  שבתחומיה יוכל גם הוא לגדול ולהתפתח ככל הילדים, בזמן הווה מתמשך. בסצנה שלפניכם אהרן מעלה את תחינתו הקיומית על הכתב, והיא בת שלוש מילים בלבד, מפורשות ונואשות.

זו סצנה אכזרית, מייאשת, שמתנהגת כמו טקס מאגיה שחורה. תפילה כאובה ומסוכסכת שאין בה לא אמון ולא אמונה, שכן סופה בכניעה של הנפש לגוף שהיא מבקשת לעורר. אם עד כה הניתוק הדיסוציאטיבי של אהרן נכפה עליו כמנגנון הגנה המאפשר לו ריחוק לצורכי הישמרות – כעת מקורו בבחירה מודעת באופציה של היעלמות אל חיים אחרים, בפלנטה אחרת. כלומר, במימוש הרצון להתאיין ובהתמסרות לתשוקת המוות. זוהי תחנת מעבר סימבולית שמשרטטת את קווי המתאר הטראגיים של הסיפור ומסמנת את נקודת האל־חזור של הגיבור.

עמוס עוז אמר פעם שכל אחד מאיתנו סוחב בתוכו את הילד שהיה, אך ישנם שני סוגים של אנשים: אלה שסוחבים ילד חי, ואלה שסוחבים ילד מת. לדבריו, אלה שסוחבים ילד מת אולי ייהנו מחיים קלים יותר, אך אלה שסוחבים ילד חי יזכו לחיים מעניינים בהרבה. בפרפראזה על עוז, אהרן של גרוסמן הוא ישות אניגמטית ומפורזת – ילד חי שכבר סוחב בתוכו ילד מת.

באדיבות נורמה הפקות.

הסרט “הדקדוק הפנימי” זמין לצפייה באתר ארכיון הסרטים הישראלי. לצפייה בסרט לחצו כאן.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds