אודות האסופהרשימת הרגעיםאודות הסרטמידע קטלוגי

דיוקנו של רחוב עבאס בחיפה

מיכה שגריר
  • דירוג

דו־קיום בחיפה? מיכה שגריר מחפש תשובות ברחוב אחד שבו גרים יחד יהודים וערבים. הראיונות עם התושבים החיפאים מתרחשים בגובה העיניים, בסלון, במטבח או תוך עישון סיגריה, באופן שמוציא מהמרואיינים כנות אמיצה. שגריר מבקר בבית הגפן ובספרייה, בשיעורי ג’ודו ובחצר של בית ספר כדי לזהות מתחת לפני השטח גילויי אלימות וגזענות שמתקיימים במקביל לשכנות הטובה והסולידריות האזרחית. ההבדלים בין הדור המבוגר לדור הצעיר ניכרים במתח ששומר על הסטטוס קוו בין הדתות והעמים.
זוהי רק טעימה אחת מסדרת כתבות שביים שגריר עבור הטלוויזיה הישראלית בניסיון לרדת לעומקם של התהליכים החברתיים שהתחוללו בערים הגדולות ובעיירות הפיתוח. שגריר לא התיימר להיות כתב שטח שמביא סקופים וחשיפות על מעשי רצח או גילויי אלימות; במקום זה, הוא ביקש לחקור את השקט המתוח בעתות של שלום יחסי.
שגריר מצא בני שיח בכל מקום שאליו הגיע, ונתן להם במה. הוא העניק זמן מסך ליומיומי ולפריפריאלי, ללא שיקולי רייטינג. באסטרטגיה מרתקת של בימוי ועריכה, ב”דיוקנו של רחוב עבאס בחיפה” נוטל שגריר את ראיונות העומק שהתקיימו בתוך בתי התושבים ומחבר אותם לצילומים של פעולות פיזיות המתרחשות ברחוב. כך עולה בידו להדגיש את הניגודים שלעתים קיימים בין שני החלקים ולהצביע עליהם בפני הצופים. בתפר שבין העיר התחתית לשכונות של חיפה עילית הוא חושף מרקם עדין של חיים ישראליים שמתנהלים על סף פיצוץ תמידי.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds