גבעה 24 אינה עונה

1 דקה, תאריך לא ידוע
  • דירוג
ללא כתוביות

סרטו דובר האנגלית של תורולד דיקנסון מ-1955 מתרחש על רקע מלחמת העצמאות ומספר על ארבעה לוחמים שנהרגו על גבעה החולשת על הדרך לירושלים. בתחילת הסרט המפקד מסביר את המשימה ופונה אל המתנדבים במילים “You three men”. האחות אסתר (מרגלית עובד) דורשת להצטרף אליהם בטענה שהיא מכירה את השטח היטב. שניים מהגברים מאשרים שהיא בסדר, והמפקד פונה אליהם כ-“You four”. לרגע נדמה שאסתר מתקבלת לחבורה כשווה בין שווים.

בדרכם לגבעה מספרים שלושת הגברים )אירי נוצרי, יהודי אמריקאי וניצול שואה) כיצד הגיעו עד הלום, וכאן נבלמת המודעות הפמיניסטית. רק הגברים מספרים את סיפוריהם בפלאשבקים, בעוד לאסתר אין סיפור משלה. היא מוצגת רק בשולי סיפורו של המתנדב האמריקאי (מייקל וייג’ר). הם נפגשו בבית החולים משגב לדך כאחות ופצוע, ואחרי שהחלים שניהם התנדבו לשרת יחד. אף שאסתר היא הצברית היחידה בקבוצה, ולכן מועמדת טבעית להשתתף במאבק לעצמאות האומה, היא הולכת בעקבות הגבר והוא מכתיב את דרכם האידיאולוגית המשותפת.

הסצנה האחרונה בסרט מתרחשת מיד בתום המלחמה. משלחת של האו”ם עולה על הגבעה ומגלה את גוויותיהם של ארבעת החיילים. דגל ישראל נמצא בתוך אגרופה הקפוץ של אסתר, ובשל כך המשלחת קובעת שהגבעה תימסר לידי ישראל. כבוד גדול ניתן לחיילת אחרי מותה, אבל בחייה לא ראינו אותה לוחמת אלא רק מגישה מים לחייל פצוע, בתפקידה כאחות רחמנייה.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds