אודות האסופהרשימת הרגעיםאודות הסרטמידע קטלוגי

בעל החלומות

תאריך לא ידוע
  • דירוג
ללא כתוביות

יוצרים: יורם ואלינה גרוס | תסריט: נתן גרוס | דמויות וסט: ג’ון בייל | 1962

בשנת 1962 יצא סרט האנימציה הראשון באורך מלא במזרח התיכון – “בעל החלומות”, סרט בובות דל תקציב ביחס לתעשייה בחו”ל אך יקר במונחים ישראליים. הסרט זכה להקרנות רבות בארץ ובפרס הראשון לאנימציה בפסטיבל קאן, והיה הסרט הארוך היחיד שנוצר בישראל עד צאת “ואלס עם באשיר” כ-50 שנה לאחר מכן.

“בעל החלומות” מספר את סיפור יוסף ואחיו באמצעות שילוב של בובות עשויות עץ ומתכת (בעיקר) עם אפקטים צילומיים. הסרט צולם בצריף פח בחולות בת־ים בידי צוות קטן שהורכב מבני הזוג יורם ואלינה גרוס, וג’ון בייל. מול דלות החומר של הסט והתנועה המוגבלת של האנימציה עמד פס הקול, עם קריינות של מיטב השחקנים הישראלים ומוזיקה תזמורתית מקורית.

כמו גיבור הסרט, גם גרוס היה בעל חלומות. יצירת סרט אנימציה באורך מלא דרשה מאמץ, זמן והשקעה כספית. “בעל החלומות” אמנם נחל הצלחה, אבל גם הכניס את יוצריו לבעיה כלכלית. אחריו יצר גרוס כמה סרטי קולנוע קלילים בניסיון להחזיר חובות, ולבסוף מכר את רכושו ועזב את הארץ כדי להגשים את החלום – כמו יוסף, בניכר.

שולחן ומצלמת האנימציה של גרוס עברו לבצלאל והפכו לבסיס ליחידת האנימציה שניהל יצחק יורש. באוסטרליה הקים גרוס עם אשתו השנייה, סנדרה, את סטודיו גרוס. הוא נחל שם הצלחה אמנותית וכלכלית, בין היתר בזכות יצירת סדרת האנימציה “בלינקי ביל”, שבמרכזה דוב הקואלה שנשא שם זה, שדמותו שאבה השראה מחייו והרפתקאותיו של גרוס הילד ביערות בעת המלחמה.

באדיבות משפחת יורם גרוס.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds