יוסף סידר גורף את פרס דוב הכסף על בימוי "בופור", פסטיבל ברלין 2007

יוסף סידר
  • דירוג

בטקס הסיום של פסטיבל ברלין 2007 העניק חבר השופטים ליוסף סידר את פרס הבימוי, דוב הכסף, עבור סרטו “בופור”. סידר הצליח לגבור על יוצרים ידועים דוגמת פרנסואה אוזון, אנדרה טשינה, ז’אק ריווט, רוברט דה־נירו וסטיבן סודרברג. היתה זו הפעם הראשונה שיוצר ישראלי זוכה לכבוד הזה בפסטיבל ברלין, אחד משלושת הפסטיבלים הנחשבים בעולם.
“בופור”, המבוסס על ספרו רב המכר של רון לשם “אם יש גן עדן”, עוסק בקבוצת חיילים במוצב הבופור רגע לפני התפנות צה”ל מרצועת הביטחון בדרום לבנון בשנת 2000. הרגע המרגש בהקרנת הבכורה בברלין היה כשסידר הזמין לבמה את אריה ויפית איטח, שבנם צחי ז”ל היה החלל האחרון בלבנון ושימש השראה לדמות החייל יונתן שפיצר בסרט, ואת אהרון ברנע, אביו של נועם ברנע ז”ל, ששירת ביחידה לסילוק פצצות של חיל ההנדסה ונהרג ב-1999, חמישה ימים לפני שחרורו מהצבא, ושימש השראה לדמות של זיו פארן.
“בופור”, שגם היה מועמד לפרס האוסקר בקטגוריית הסרט הזר, משופע רגעים עוצמתיים שנצרבים בזיכרון, למשל פיצוץ המוצב על ידי צה”ל במסגרת הפינוי. בזמן שהחבלן סופר לאחור, החיילים מצייתים לפקודה ונכנסים לנגמ”שים. רק סגן לירז ליברטי, מפקד המוצב, שאותו מגלם אושרי כהן, מתעקש לצפות בפיצוץ – בין השאר משום שקמחי, מפקד האוגדה שנפצע בקרב לכיבוש המוצב במלחמת לבנון הראשונה, ביקש ממנו באמצעות מכשיר הקשר לתת מבט אחרון בבופור בשבילו. המצלמה מתמקדת בפנים של לירז בעודו מתבונן במוצב מתפוצץ ועולה בלהבות. ואז שיירת החיילים יוצאת לעבר ישראל. הסצנה הזאת מתחברת לדברים שאמר סידר בנאום התודה המרגש שלו אחרי הזכייה בברלין: “‘בופור’ הוא סיפור על איך שמלחמות מסתיימות, על רגשות מורכבים שהם חלק מהורדת דגל, עזיבת הר ושיבה הביתה. זה סיפור על פחד גדול, כולל הפחד שלי, ואני רק רוצה לאחל לכולנו שהמנהיגים שלנו יפחדו ממלחמות וימצאו את האומץ גם לדעת איך לסיים אותן”.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds