אחד משלנו

אורי ברבש
  • דירוג

“אחד משלנו” (אורי ברבש, 1989) נתן לחיילת תפקיד מרכזי ואף הפך אותה לקול המוסרי של הסרט, אך גם שילב בעלילה סצנה שמבהירה את המסר שהובלע בסרטים קודמים. האהבה הגדולה בסרט היא בין שלושה גברים, יותם (אלון אבוטבול), רפא (שרון אלכסנדר) ואמיר (דן תורן), שהתגייסו לצנחנים יחד ואימצו לעצמם את המוטו המפורסם של המוסקטרים: “כולם בשביל אחד, אחד בשביל כולם”. אהבתם צבועה בגוונים הומו־ארוטיים – הם מחבקים ומלטפים זה את זה ברוך ומדברים בקולות עדינים. הם לא יכולים להרשות לעצמם להיות רגשניים כגברים, ולכן, כך נראה, הם משחקים בלהיות נשים.

אבל האהבה הזאת יכולה גם להיות חונקת. בחלקו השני של הסרט, אחרי שאמיר נהרג, ורפא – עכשיו חוקר מצ”ח – בא לבסיס כדי לחקור איך מת המחבל שהרג אותו, הוא פוגש את חברתו של יותם, הסמלת תמר (דליה שימקו). תמר מכינה טקס זיכרון לאמיר ומקרינה על הקיר שקופית שבה נראים שלושת החברים. כשיותם חוזר מפעילות צבאית, הוא פושט את מדיו ורוצה להתפרק בזרועותיה. תמר (בשמלה אזרחית שמדגישה את היותה חיילת בעירבון מוגבל) רוצה לדבר (“תגיד, אתה חושב שתמיד זיון יכול לבוא במקום שיחה?”). אבל הוא אומר שהיא לא מבינה כלום – היא הרי לא היתה שותפה לחוויית הביחד הגברית המעצבת – ואז מפשיט אותה ודוחף אותה אל הקיר. כשפניה נעלמים בצללי השקופית, יותם נראה כאילו הוא מתנה אהבים עם חברו המת.

בהמשך תמר מסרבת לקבל את המקום הצדדי שמקצה לה יותם. בפעם הבאה שהוא אומר לה “אל תתערבי בעניין הזה… זה לא עסק שלך”, היא מכריזה מול כיתה של חיילים: “מעכשיו זה גם העסק שלי”. ואז, במקביל לתפקיד המוכר של האחות הרחמנייה (היא מטפלת ברפא, שנחבט בידי חיילים), היא גם נוקטת עמדה מוסרית ועושה מעשה בהביאה לרפא קלטת סודית שחושפת את הרצח שיותם ניסה להסתיר בשם המוטו הנ”ל.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds