"אדמה משוגעת" של הבמאי דרור שאול זוכה בפרס סרט הדרמה הבינלאומי הטוב ביותר בפסטיבל סאנדנס 2007

דרור שאול
  • דירוג

פסטיבל סאנדנס, המתקיים מדי שנה במדינת יוטה, הוא פסטיבל הסרטים העצמאיים הגדול בארצות־הברית. האירוע הנחשב התקיים לראשונה ב-1978, ורשימת מייסדיו כוללת את הבמאי־שחקן רוברט רדפורד. לאורך השנים התחרו בסאנדנס כמה סרטים ישראליים. אחד מהם, “אדמה משוגעת”, סרטו האוטוביוגרפי של הבמאי דרור שאול (“מבצע סבתא”), זכה ב-2007 בפרס סרט הדרמה הטוב ביותר בקטגוריית הסרטים הבינלאומיים.
“אדמה משוגעת” מציג באומץ ובכנות את סיפור התבגרותו של נער בן 12 (תומר שטיינהוף) בקיבוץ דרומי בשנות ה-70 על רקע אירועים טרגיים הפוקדים את משפחתו. האירועים הללו קיבלו ביטוי גם בנאום התודה של שאול בפסטיבל: “כשהייתי ילד, היה עצוב לשמוע את אמי אומרת: ‘הלוואי שיום אחד כל העולם ישמע את הסיפור הזה’. עכשיו אני כאן בלעדיה, אבל איתכם ועם כל העולם. אני מאושר”.
שאול מספר שסצנות רבות מ”אדמה משוגעת” מרגשות אותו גם כיום. “אלה נחרתו בי לנצח. אחת מהן מרגשת אותי במיוחד: ארוחת הערב המאולתרת של מירי (רונית יודקביץ’), האם האלמנה הדכאונית והמעורערת בנפשה של גיבור הסרט, עם סטפן (אנרי גרסין), המאהב השווייצרי. למה היא מרגשת אותי? כי היא מייצגת את החלום ואת הדחף הבלתי נגמר של אנשים בכל מיני מצבים להמשיך לקוות ולהאמין ולחיות. זה הרגע האופטימי הכמעט אחרון בסרט – רגע שבו השניים אשכרה מאמינים שהם יכולים לחיות יחד. בכל פעם שאני צופה בסצנה הזו אני מגרד את הפצע הפתוח שלי בשאלה למה אמי לא התחתנה מחדש, ולמה לא עברנו לגור עם המאהב בכפר המושלג שלו בשווייץ, רחוק מכל הבעיות. זה הרי היה אפשרי. בפנטזיה כמובן”.

Subscribe to our mailing list and stay up to date
הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והישארו מעודכנים

This will close in 0 seconds